Emekliye enflasyon zammı var mı?

Emekliye enflasyon zammı var mı?

Tarih :
Emekliye

Aralık enflasyonu yüzde 1.64 yıllık rakam da 8.53 oldu. Emeklinin zammı ise fiyat endeksindeki değişime göre yüzde 4.73 çıktı. İşte endekse göre hesabımızın detayları...

Milyonlarca emeklinin ve memurun beklediği enflasyon rakamları nihayet açıklandı. Ocak ve Temmuz aylarında açıklanan enflasyon rakamlarının farklı bir anlamı var. Çünkü bu rakamlar aynı zamanda emeklilerin zamlarını ve memurların alacakları farkları ortaya çıkartıyor.

Aralık ayı enflasyonu ile birlikte yıllık enflasyon oranı da belli oldu. Biz de bu rakamlardan yola çıkarak 6 aylık enflasyonu hesapladık. Böylece emeklilerimizin alacağı zam oranını bulduk.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2016 yılı enflasyonu yüzde 8,53 oldu. Aralık'ta TÜFE yüzde 1,64 arttı. Böylece beklentilerin de üzerinde bir rakam ortaya çıkmış oldu. Merkez Bankası daha önce tahminini yüzde 7.5-7.77 arasında yapmıştı. Bu tahmine göre de emeklinin zammı yüzde 3.73 oluyordu.

TOPLAYANLAR YANLIŞ YAPTI

Ancak rakamlar değişti. Yeni rakamlara göre emekliler bu ay maaşlarında yüzde 4.73 oranında zam görecek. Peki bu hesabı nasıl buluyoruz? Bu hesabı 6 aylık enflasyonu alt alta toplayarak yaparsanız yüzde 4.65 bulursunuz ki bu hatalı olur. Hesabı aylık Tüketici Fiyat Endeksi rakamlarına göre yapacaksınız.

Endeksteki artış 6 aylık enflasyonu da ortaya çıkartıyor. Haziran ayında Tüketici Fiyat Endeksi 279,33 olarak açıklanmıştı. Aralık'taki fiyat endeksi ise 292,54 oldu. Bu rakamlar TÜİK'in sitesinde rahatlıkla görülebilir. Bu iki rakam arasındaki değişim ise yüzde 4.73 oldu.

Yani işçi ve Bağ-Kur emeklileri bu ay maaşlarında bu oranda zam görecek.

Memur emeklileri ise toplu sözleşme gereğince yüzde 3 zam alacak. Enflasyon farkı ise bu dönemde oluşmadı.

Çünkü memur ve memur emeklilerinin Temmuz 2016 zammı yüzde 5 olmuştu.

6 aylık enflasyon bu rakamı aşmadığı için de fark oluşamadı. Ancak göstergeler memur ve memur emeklilerinin Temmuz 2017'de zamma ilaveten enflasyon farkı alabileceklerini gösteriyor.

EK ÖDEME DE ARTTI

Emeklilerin maaşlarındaki artış ek ödemelerine de yansıyacak. Bilindiği gibi her emekli maaşının haricinde yüzde 4 oranında ek ödeme de alıyor.

Maaşa gelen yüzde 4.73'lük artış ek ödemeye de yansıyacak. Ek ödeme rakamınızı e-devlet sitesinden maaş bilgilerinize bakarak görebilirsiniz.

Memura en az 2 bin 767 TL

Yeni yılla birlikte zamlı memur maaşları da belli oldu.
En düşük memur maaşı 2 bin 767 liraya yükseldi
Ocak ayı ile birlikte memurların da zamlı maaşları hesaplandı.
Toplu sözleşme gereği memur emeklileriyle birlikte yüzde 3'lük artış alacak olan memurlarda en düşük maaş 2 bin 767 liraya çıktı. 6 aylık enflasyonun yüzde 5'i geçmemesi ekstra bir fark getirmedi.
Aile ve çocuk yardımıyla birlikte müsteşar maaşı 9 bin 787 liraya yükseldi.
12'nci derecenin 1'inci kademesinden maaş alan hizmetlinin Temmuz'da 2 bin 517 lira olan maaşı 2 bin 601 liraya, 13'üncü derecenin 3'üncü kademesindeki devlet memurunun 2 bin 678 lira olan maaşı 2 bin 767 liraya yükseldi. Buna göre, her iki çalışan kesimindeki maaş artışı yüzde 3.3 oldu.
7'nci derecenin 1'inci kademesindeki öğretmenin Temmuz'da 3 bin 7 lira olan maaşı 99 lira yükselerek 3 bin 106 liraya, 8'inci derecenin 1'inci kademesindeki polis memurunun 3 bin 818 lira olan maaşı da 124 lira artışla 3 bin 942 liraya çıktı.
Devlet memurları ve sözleşmeliler, zamlı maaşlarını 15 Ocak'ta alacak.

Faruk ERDEM

Kaynak : Sabah

İlgilinizi Çekebilir