Trump yönetiminden flaş Erdoğan açıklaması

Trump yönetiminden flaş Erdoğan açıklaması

Trump'ın Dışişleri Bakanı adayı Rex Tillerson, "Suriye meselesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la tekrar çalışmalıyız. Türkiye bizim çok eski bir NATO müttefikimizdir." dedi.

Tarih :
Trump

Tillerson, Trump tarafından aday gösterildikten sonra ABD Senatosu Dış  İlişkiler Komitesinde senatörlerin dış politika ile ilgili sorularını yanıtladı.

Suriye’de yaşanan iç savaş sonrasında Ortadoğu’da ABD’nin  “liderliğinin” bittiği yönündeki bir soruya cevap veren Tillerson, ABD’nin  bölgede tekrar söz sahibi olabilmesi için “müttefikleriyle ve dostlarıyla” tekrar  çalışması gerektiğini söyledi.

Tillerson, “Atmamız gereken ilk adım bölgedeki geleneksek  müttefiklerimiz ve dostlarımızla tekrar çalışmak olmalıdır. Tekrar geri  döndüğümüzü onlara gösterip bir planımızın olduğunu anlatmalıyız. Şu anda  bulunduğumuz noktada hiçbirşey yapamayız.” dedi.

Suriye’de, Türkiye, Rusya, ve İran’ın politikalarının önemli bir yeri  olduğunu belirten Tillerson şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la tekrar çalışmalıyız.  Türkiye bizim çok eski bir NATO müttefikimizdir. Bölgede ABD’nin eksikliğinde  kaygılandı ve yüzünü Rusya’ya döndü. Rusya kalıcı bir müttefik değildir.  Rusya’nın kalıcı bir müttefik olmadığını açıkça göstermek gerekiyor. Türkiye'nin  müttefiki ABD’dir."

Tillerson, bölgede atılması gereken ikinci adım olarak ise Suriye’de  DEAŞ’a karşı mücadele etmek gerektiğini söyledi. Suriye Devlet Başkanı Beşşar  Esed’in gitmesi gerektiğini belirten Tillerson, DEAŞ’la mücadele ve Esed’e karşı  mücadele etmenin bazı noktalarda çatıştığını kaydetti.

Rex  Tillerson, “Esed’den sonra ne geleceğine karar vermeliyiz.” diye  konuştu.

Kaynak : Milliyet

İlgilinizi Çekebilir