Mülakat sırasında nelere dikkat edilmeli?

Mülakat sırasında nelere dikkat edilmeli?

DİLEK ÜNAL YAZDI…

Tarih :
Mülakat sırasında nelere dikkat edilmeli?

Önceki yazımızda, iş başvurularında yapılan 10 hatayı kaleme aldık. Tabi ki, iyi bir iş başvurusu yapmak işe girmek için önemli bir adım. Ancak, tek başına sizin işe girmenizi sağlamaz.
İşe girmek için iyi bir iş başvurusu kadar, başarılı bir mülakat da önemlidir.
Her iş başvurusunun ardından mutlaka adaylar görüşmeye çağrılır.
Bu görüşmede adaylar bazen açıktan bazen de gizliden mülakata alınır. İşte sizin işe alınıp alınmayacağınız bu görüşmede belli olur.
Peki mülakat sırasında neler yapmalı, nelerden uzak durulmalı?
Öncelikle mülakat nedir?
İş alanında mülakat için; "belli bir amaç doğrultusunda kişiler arasında yüz yüze yapılan soru cevaplı görüşme" diyebiliriz.
Mülakatın en yaygın kullanım alanı ise hiç kuşkusuz; seçme ve yerleştirme aracı olarak kullanılmasıdır. Seçme ve yerleştirme süreci kısaca; açık pozisyon için ilana çıkılan ihtiyaç durumu çerçevesinde, başvuran adayların niteliklerinin karşılaştırılıp, yapılacak değerlendirme sonucu adayın işletmedeki o pozisyona istihdam edilmesi ya da aranılan niteliklerle adayın sahip olduğu vasıfların örtüşmediği değerlendirilmesiyle sonuçlanıp adayın başvurusunun reddedilmesidir.

MÜLAKATTA NELERE BAKALIR?
Mülakatta, adayların eğitim, bilgi ve tecrübelerinin yanı sıra iletişim becerileri imajı da ölçülür. Mülakatlarda ölçülen bazı unsurlar şöyle:

İŞ DENEYİMİ: Adayın, yeterli düzeyde iş deneyimine sahip olup olmadığı bazı teknik sorularla test edilir.
ADAYIN İMAJI: Adayın dış görünüşü, fiziksel, sosyal ve fiziksel özellikleri de önemlidir. Bu nedenle başvurulan işe uygun bir giyim tarzı önemlidir.
ADAYIN İLETİŞİM BECERİSİ: Adayın vücut dilini kullanması, ses hakimiyeti, kelime dağarcığı da mülakat sırasında ölçülür.
ADAYIN EĞİTİMİ: Adayın aldığı eğitimler, gittiği kurslar da araştırılır. Ayrıca, buna ilave olarak yeni öğrenme kapasitesi de test edilir.
ADAYIN TEMSİL KABİLİYETİ: Şirketler adaylarda temsil kabiliyetine ve liderlik ruhuna büyük önem verirler.
ADAYIN YAŞANTISI: Adayların değer anlayışları, yaşantıları ve yeniliklere karşı duruşları da büyük önem taşır.


KRİTİK EŞİK DEĞER NEDİR?

Mülakatlarla ilgili yaptığımız değerlendirmeler daha çok, özel sektördeki işe alımları içeriyor. Diğer yandan kamu kurumlarında da son dönemde kamu personeli alımlarında mülakatın ağırlığı artmıştır. Hatta bazı durumlarda mülakatın ağırlığı yazılı sınav puanının bile üstüne çıkmıştır. Kamuya yapılan alımlarda ise mülakatlarda daha çok güvenlik unsurları ön plana çıkmaktadır. Ancak genel itibariyle, yukarıda saydığımız kriterler, kamu alımlarında da baz alınır.

Burada önemli olan, bazı kritik değerlerin yerine getirilmesidir. Adaylar için mülakat konusunda kritik eşik değeri nedir? Adayların mülakat sırasında hangi hususlara mutlak özen göstermeleri ve dikkat etmeleri gerekir?

İşte adayların mülakat sırasında dikkat etmesi gereken bazı kritik noktalar:

İLK İZLENİM ÇOK ÖNEMLİDİR

-Aday ilk tanışmanın çok etkili olduğunu bilmeli ve buna göre hazırlanmalıdır. İlk izlenim için saçlar taralı, ayakkabılar boyalı ve elbiseler ütülü olmalıdır.
-Komisyon salonuna giriş ve çıkışta komisyon üyeleri ölçülü bir tonla, içten bir gülümsemeyle selamlanmalıdır.
-Göz temasını hiç koparmamalı, baş dik ve rahat bir duruş sergilenmelidir.

'BUNU BİLMİYORUM' DEMEKTEN ÇEKİNMEYİN

-Sorulan sorulara verilen cevaplar çok önemlidir. Öncelikle soru dışına çıkılmamalıdır. Kısa ve öz cevaplar verilmelidir.
-'Bilmiyorum' demekten çekinilmemelidir. Aday bilmediği bir konuya doğrudan ve rahatça ben bunu bilmiyorum diyebilmelidir.
-Aday gerektiğinde ölçülü ve yerinde sorular yöneltebilmelidir.

PSİKOLOJİK TEST AMAÇLI SORULARA DİKKAT EDİLMELİ

-Komisyon üyeleri, özellikle liderlik pozisyonlardaki alımlarda mutlaka psikolojik durumu ölçülen sorular da yöneltirler. Bu nedenle bu tür tuzak sorulara dikkat edilmelidir.
-Örneğin sert tonla sorular yöneltilirse bu tür sorulara soğukkanlı cevap verilmelidir.
-Size yönelik komisyon üyelerinden eleştiriler gelebilir. Bu tür durumlarda ise, söze teşekkür ederek başlanmalıdır.
-Rahat olmalı ancak bu durum saygı çerçevesinin dışına çıkmamalıdır.

ŞİRKET HAKKINDA MUTLAKA BİLGİ EDİNİN

-İş başvurusunda bulunduğunuz şirket hakkında mutlaka bilgi sahibi olun.
-Şirketin vizyonu, hedefleri ve faaliyet alanları hatta medyada çıkan haberlerle ilgili kısa bir araştırma yaparak görüşmeye gidin.
-Ayrıca gündemdeki konularla ilgili de bilgi sahibi olun, bu konulardaki soruları da yanıtsız bırakmayın.

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir