SGK Rehberi

Çalışan, Emekli ve İşverenin Haber ve Bilgi Portalı

Haberler » Medya Haberleri » 'İşçi hastalıklarını' tespit etti, işten atıldı!

'İşçi hastalıklarını' tespit etti, işten atıldı!

'İşçi hastalıklarını' tespit etti, işten atıldı!

İş yeri hekimi Dr. Ahmet Tellioğlu, çalıştığı kurumdaki işçi hastalıklarını tespit ettiği için işten atıldı. İşe iade davası açan Tellioğlu hukuk mücadelesini kazandı.

İşçi hastalıklarını

Çalışma hayatında meslek hastalıklarıyla ilgili mahkemeden bir örnek karar geldi.

Daha önce de çalıştığı Kaslowski ailesine ait Organik Kimya firmasından işçilerde toksik kimyasallara maruziyet tespit ettiği ve bunu Çalışma Bakanlığı’na bildirdiği için kovulan iş yeri hekimi Dr.Ahmet Tellioğlu bu kez de benzer bir nedenle OYAK BETON ‘dan atıldı.

Milliyet’ten Arif Balkan’ın haberine göre, 17 yıllık iş yeri hekimi Tellioğlu, Organik Kimya’daki işine son verildikten sonra Ankara merkezli Çetinkaya Ortak Sağlık Güvenlik Şirketi’inde (Çet-Ka OSGB) çalışmaya başladı. Çet-Ka,Tellioğlu’nu Ocak 2014’ten itibaren OYAK Beton’un Kocaeli ve İstanbul’daki işletmelerine iş yeri hekimi olarak atandı.İlk aylarda gerek Çet-Ka gerekse de OYAK Beton yetkilileri Dr.Tellioğlu’ndan memnunlardı. Ancak Tellioğlu,işinin gereği mesleki maruziyetleri ve işe bağlı hastalıkları araştırmaya başlayınca şirketle sorun yaşamaya başladı.

’17 İŞÇİDE TOZ HASTALIĞI TESPİT EDİLDİ’

Tellioğlu’nun Meslek Hastalıkları Hastanesi’ne sevk ettiği 21 yıllık OYAK Beton çalışanına KOAH tanısı konması ve hastalığının mesleki olup olmadığı araştırılmaya başlanması şirkette gündem oldu. Eylül ayında çalışanların akciğer filmleri ILO okuyucusu da olan iş yeri hekimi Dr. M. Celal Mestcioğlu’na yollanabildi. ILO okuyucusu 30 işçinin akciğer filmlerini inceledi ve bunların 17’sinde halk arasında toz hastalığı olarak bilinen ‘pnömokonyoz’ bulgusuna rastlandı. Çet-Ka ise doktor Tellioğlu’nu telefonla arayarak işten çıkarıldığını bildirdi.

İŞE İADE DAVASINI KAZANDI

Bunun üzerine işe iade davası açan ve hukuk mücadelesini kazanan Tellioğlu, meslek hayatı boyunca defalarca bu durumla karşılaştığını belirterek, “Bana tazminat ödeyerek konuyu kapatma yoluna gideceklerdir. Ama hasta işçiler ne oldu? Çalışanı bir makine ya da araç-gereç gibi basit bir üretim girdisi olarak görmekten vazgeçmeliler. İş sağlığı ve güvenliği de basitçe bir sözleşme borcu değildir, temel bir insan hakkıdır” dedi.

 
 
 
Bu haber 10438 kez okundu

BENZER HABERLER

YORUM YAZ

BU HABERE YAPILAN YORUMLAR

SGKREHBERİ'NE SOR