Cepte Sürpriz Faturaya Dikkat!

Cepte Sürpriz Faturaya Dikkat!

GSM operatörlerinin tarifeleri onaysız değiştirmeleri, uzun konuşmalar ve yoğun internet, telefon faturalarını astronomik rakamlara çıkartabiliyor. Bu durumda daha uygun fiyat sunan operatöre geçmek çözüm olabiliyor

Tarih :
Cepte
Onaysız tarife değişikliği, ihtiyaçtan fazla konuşma süreleri ve fazla internet, telefon faturasının kabarmasına neden olan bir kaç nedenden birisi.
Öte yandan GSM operatörlerinin onay almadan yaptıkları tarife değişiklikleri de faturaların astronomik boyutlara ulaşmasına neden oluyor. Ayrıca bir GSM operatöründe ısrarcı olmamak aynı şartlarda daha uygun fiyatı olan GSM operatörüne geçmek te diğer püf noktalarından birisi. Ayrıca sınır ve kıyı bölgelerinde yaşayan vatandaşlarımızın uluslararası dolaşıma açık telefonları zaman zaman komşu ülkenin GSM operatörlerine geçiş yaparak ulusalararası ücretlendirme ile karşılaşabiliyorlar. Bu durumun iptali de müşteri hizmetlerinden ya da manuel olarak yapılabiliyor.

İNTERNET PAKETLERİ

Uzmanlar herhangi bir GSM şirketinden internet paketi alınmasının ardından yaklaşık 1 saat sonra hemen internete girilebildiğini belirttiler. Ancak sorunun bu açılma süresiyle ilgili olduğunu belirten uzmanlar, paket herhangi bir nedenden dolayı aktif hale getirilmemişse ve abone internet paketini aktif hale getirmeden 1-2 gün bile kullansa binlerle ifade edilen faturanın kaçınılmaz olduğunu vurguladılar. Bu nedenle uzmanlar yeni alınan internet paketini kullanmadan önce arayarak internet paketinin aktifleştirip aktifleştirilmediğini öğrenmek gerektiğini belirtiler. İnternete cep telefonları aracılığıyla bağlanan kullanıcıları bekleyen virüslerin sayısının gün geçtikçe arttığını da hatırlatan uzmanlar, hackerlerın güvenli olmayan internet sitelerine zararlı kodlar eklediklerini belirttiler. Cep telefonları arasında yayılan virüslerin bilinmeyen çeşitli yurt dışı numaralara mesaj ya da çağrı attığını kaydeden uzmanlar farkında olmadan cep telefonuna gelen bir mesajı silmenin dahi onaylamak anlamına gelebildiğini de aktardılar. Bu nedenle masanın üstünde duran telefon kendi kendine fark ettirmeden mesaj yolluyor ama ne giden kutusunda mesaj var ne de iletildi raporu var. Haberimiz dahi olmadan yapılan bu işlemler sürpriz cep faturası ile karşı karşıya kalmamıza neden oluyor.

CEVAPSIZ ÇAĞRI TEHLİKESİ

Dünyanın farklı yerlerinde kurulan sahte çağrı merkezlerinden abonelerin telefonlarına gelen çağrıların, kabul edilmesinin veya geri aranılmasının yüksek faturaların nedenlerinden biri olduğunu hatırlatan uzmanlar, +393 ve +359 kodları ile başlayanlar başta olmak üzere, bu numaralar geri arandığı zaman hattın özel hat tarifesi ile ücretlendiriliğini ve bu numaralara itibar edilmemesi gerektiğini söylediler.


TAAHHÜT SÜRELERİ

Taahhüdünüzün bitim tarihinden sonra ve fatura kesim tarihinizden önce tarife değişikliğinin ya da iptal işleminin gerçekleşmesi gerek. Abonelerin "eski tarifemi iptal etmek istiyorum" demeyi unutmamaları gerekli. Uzmanlar anlık değişiklikte son faturaya, eski tarifenin aylık sabit ücretinin tamamı ve yeni tarifenin aylık sabit ücreti fatura kesim tarihine kadar kullanılan oranda yansıdığını belirttiler. Gelen şikayetlere göre birçok GSM operatörünün tarife değişikliği yapmak isteyen kullanıcısının eski paketini iptal etmeyerek çift paket ödemek zorunda bıraktığını da aktaran uzmanlar çift fatura şoku yaşamamak için dikkat edilmesi gerektiğini belirttiler.

KIYI KENTLERDE ŞİKAYET ARTIYOR

Özellikle sınırlarda veya kıyı bölgelerde oturan vatandaşlar için de uyarıda bulunan uzmanlar "cep telefonunuz operatör tarafından uluslararası dolaşıma açık ise ve siz bir haftalık tatil için bir sahil kasabasına gittiyseniz dikkat edin" dediler . Konuyla ilgili örnek veren uzmanlar Bozcaada'da tatil yapıyorsanız ve telefonunuz uluslararası dolaşıma açık ise hattınız Yunanistan operatörlerine geçiş yapabilir ve uluslararası ücretlendirme ile karşılaşabilirsiniz. Bu bağlamda kıyı ve sınır bölgelerinden oldukça fazla şikayet geldiği belirtiliyor. Bu durumda abonelerin manuel olarak ya da müşteri hizmetlerinden hatları hemen yurtdışı dolaşıma kapatmaları gerektiği vurgulanıyor. Kaynak: Yeni Asır

İlgilinizi Çekebilir