İssizlik maaşını faiziyle geri ödemek zorunda kalmayın

İssizlik maaşını faiziyle geri ödemek zorunda kalmayın

Tarih : / Kaynak : Akşam
İssizlik

Amaç sonucu değiştirmez

Ben ve arkadaşım dil eğitimi için yurtdışına gideceğiz. Kendi isteğimizle işten ayrılacağımız için yasal olarak tazminat hakkımız olmuyor. İşverenlerimizi bu konuda ikna edip tazminat ile işten ayrılacağız. Ama işverenlerimizi bile razı etmişken, dil eğitimi için gitmemize rağmen İŞKUR bize işsizlik maaşı vermiyor. Acaba bu konuda güncel bir değişiklik var mıdır?

İşsizlik sigortasından maaş almayı hak etmenin belirli şartları bulunmaktadır. Son 3 yıl içerisinde son 120 günü kesintisiz olmak üzere en az 600 gün prim ödenmiş olması ilk şarttır. Bunun dışında işçinin kendi iradesiyle işten ayrılmamış olması da gerekir. Bu iki şartı sağlayan kişiler işsizlik maaşı alabilirler. Ancak işsizlik maaşının genel mantığı, işsiz kalan kişinin yeni bir iş bulamadığı süre içinde gelir kaybına düşmemesidir. Yurtdışına çıkan bir kişi, işsizlik maaşı aldığı süre içerisinde yeni bir iş bulsa bile başlayamayacağı için yurtdışına çıkan kişilerin işsizlik maaşı kesilir. Yurtdışına hangi amaçla çıkıldığı durumu değiştirmez. Sizin durumunuzda işsizlik maaşını bağlattıktan sonra İŞKUR’u bilgilendirip maaşınızı durdurmanız ve döndüğünüzde tekrar gerekiyor. Aksi taktirde çalışmaya hazır olmadığınız yani Türkiye’de bulunmadığınız dönemde aldığınız maaşları İŞKUR durumu tespit ettiğinde faiziyle sizden talep edilebilir.

Öğretmen olarak çalışan babasından yetim maaşı alabilir mi?

Annemi 8 Nisan 2017’de kaybettim, annem babam üzerinden (emekli sandığı) maaş alıyordu. Ben 8 sene önce eşimden ayrıldım, devlete bağlı bir okulda öğretmen olarak çalışıyorum, kadroluyum annemin aldığı maaşı ben alabiliyor muyum?

Emekli Sandığı mensubu babanızdan dolayı yetim aylığı alabilmeniz için evli olmamanız ve memur olarak çalışmamanız gerekmektedir. Evli olmadığınız için ilk şartı sağlıyorsunuz. Ancak memur olarak çalıştığınız için babanızdan yetim aylığı alamazsınız. Memur olmasaydınız, SSK’lı veya Bağ – Kur’a tabi olarak çalışsaydınız bile yetim aylığı alabilirdiniz. Ancak memur olduğunuz için babanızdan yetim aylığı alamazsınız.

SSK'lı günlerinizi birleştirin

01/12/1993 ila 24/01/1995 ve 01/04/1996 ile 31/05/1997 yılları arasında 2 yıl 3 ay 23 gün SSK sigortam var. 13/05/1997 yılından itibaren de 657 sayılı DMK tabi olarak memur olarak görev yapıyorum. Emekli Sandığına tabi 20 yıl 4 ay olmak üzere toplam 22 yıl 7 ay 23 gün hizmetim bulunuyor. 15/04/1968 doğumluyum. Ne zaman emekli olabilirim?

25 hizmet yılı ve 55 yaş şartlarıyla 2023'te emekli olabilirsiniz. Hizmet birleştirmesi dilekçesi vererek SSK’lı günlerinizi birleştirmenizde fayda var. 55 yaşında emekli aylığı bağlatabilirsiniz.

Yıpranma avantajı

12.04.2011'de infaz ve koruma memuru olarak Adalet Bakanlığında göreve başladım. 2011'den beri emekli sandığı'na tabiyim. 2005'teki girişimden dolayı erken emeklilik hakkım doğar mı? 1989 doğumluyum.

Emekli sandığına tabi olmadan önce SSK girişiniz var ise bu hizmetinizi birleştirerek prim sayınızı artırmanız ve derece ve kademenizin artmasını sağlayabilirsiniz. Ancak memuriyetten önceki SSK girişiniz emeklilik yaşınızı erkene çekmez. İleride memuriyetten ayrılıp SSK’lı olarak emekli olmanız halinde durum değişecektir. Geçtiğimiz hafta yürürlüğe giren KHK ile bundan sonraki çalışmalarınız için yıpranmaya tabisiniz. Yıpranmaya tabi çalışma sürenize göre emeklilik yaşınızda indirim olacaktır. Ayrıca prim günleriniz de yıpranmaya tabi olarak farklı değerlendirilecek.

Askerliği borçlanmak yetmez

1/11/1991 SSK girişim var prim ödeme gün sayım 3324. Askerliğimin prim borcunu ödeyip emekli olabilir miyim?

Yaş şartınız dolmuş. 2276 prim günü eksiğiniz var. Bugünleri askerliğiborçlanarak kapatamazsınız. Askerlikle prim eksiğiniz azaltıp, sonra borçlanmaya konu olacak başka süreleriniz varsa onları borçlanmanız gerekiyor. Yaştan emeklilik için 60 yaşını doldurduğunuz 17.09.2022’de emekli olabilirsiniz.

Okan Güray Bülbül

AK Partili vekil hayatını kaybetti
Polis okul önünde gezenlere bakın ne yaptı!!!
Çocuk dilendiren; çetenin tamamı tutuklandı
Durumu Kritik...Naim Süleymanoğlu ölümle pençeleşiyor
Başkentte dev uyuşturucu operasyonu: 31 tutuklama
Meteorolojiden sağanak uyarısı
Kayseri'de 15 kişilik minibüsten 25 kaçak göçmen çıktı
BM'den Arakan uyarısı!!!
Çözüm üretilebilirse Türkiye önemli mesafeler alabilir'
YÖK'ten üniversitelere; Bütünleme/Yaz Okulu uyarısı
Küçük Alperen'i öldüren ihmalde kan donduran ifade! 'Kaç öğrenci aldığımızı saymadık...
Flaş açıklama! 'ABD bize savaş açtı'
Çobanlıktan 'balıkçı krallığa' uzanan başarı hikayesi
42 kişiyi asarak öldürdüler
Salça yapıp, şarkılı şiirli intihar izlediler
CHP'li vekil Ceyhun İrgil'den müthiş fişleme iddiası
Meteorolojiden sağanak uyarısı
Bolu'da ;PKK propagandası ; yaptığı iddia edilen er tutuklandı
Emeklilik hakkına ilişkin Danıştaydan kritik bir karar
İş adamından;FETÖ'ye 2 milyon liralık bağış itirafı
Kapasite kullanım oranı, eylülde yüzde 79 oldu
Kurtarıcı diye geldi kovuldu
Eski bakanın ağabeyi çatıdan düşerek öldü
Zuckerberg, Facebook’taki hisselerini satıyor
Son dakika: Hakan Hepcan tutuklanma talebiyle mahkemede
Başbakan Yıldırım: Vatandaş rahat olsun savaşa girmiyoruz
İstanbul'da çocuk dilendiren suç örgütüne operasyon
Avcı: Hukuk fakültesi öğrencileri FETÖ davalarını izlemeli
Adalet Bakanı: ByLock terör örgütü üyesi olmak için yeterli
Topbaş: Kimseye kırgın değilim

İlgilinizi Çekebilir