Başdanışmanlar 'kur' konusunda ayrıştı

Başdanışmanlar 'kur' konusunda ayrıştı

Bülent Gedikli, Cemil Ertem'in "Kur seviyesine düşük demek yanlış" açıklaması için "Arkadaşımız biraz tecrübesiz" ifadesini kullandı.Başdanışmanlar 'kur' konusunda ayrıştı

Tarih :
Başdanışmanlar
Bülent Gedikli, Cemil Ertem'in "Kur seviyesine düşük demek yanlış" açıklaması için "Arkadaşımız biraz tecrübesiz" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanları Cemil Ertem ile Bülent Gedikli arasında dolar kuruna ilişkin fikir ayrılığı yaşanıyor. Gedikli, Ertem'in "Kur seviyesine düşük demek yanlış" açıklaması için "Arkadaşımız biraz tecrübesiz" ifadesini kullandı.

Dolardaki düşüşün ihracatı olumsuz etkileyeceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gedikli, 11 Eylül Pazartesi günkü Twitter paylaşımında "Bizde kurların daha aşağı gitmesi riskli. Çünkü ihracatı zora sokar, şirketlerin kârlılığı düşer. Bu da istihdam sorununu doğurur. Merkez Bankası elindeki araçları kullanarak kurlara müdahil olmalıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem ise Reuters'a bugün yaptığı değerlendirmede, "Dalgalı kur rejimi uyguladığımız için kur seviyesine düşük ve bu seviye tehlikeli demek yanlış. Reel sektör, bankalar, TCMB, siyaset herkes düşük faiz istiyor, ancak bizim isteğimiz dışında bir de piyasa gerçeği var. TCMB piyasa gerçeğini bizden ayrı olarak yönetmesi gereken tek kurum, TCMB'ye bu yönetme hakkını ve iradesini vermemiz gerektiğini düşünüyorum" ifadelerine yer verdi.

Habertürk TV yayınında Cemil Ertem'in bu değerlendirmesi hakkındaki düşünceleri sorulan Bülent Gedikli de şu ifadeleri kullandı: "Arkadaşımız biraz tecrübesiz. Etrafındaki insanların da biraz şeyine gelmiş, öyle anlıyorum veya gazete haberlerinden okumuş olabilir, tam konuyu değerlendirdiğini de düşünmüyorum. Yaptığı açıklama da onu gösteriyor. Biz burada bir kur seviyesi söylemiyoruz. İkinci nokta şudur, siyasiler her zaman Merkez Bankası ile ilgili açıklama yapar, çünkü MB, kanun gereği hükümet hedefleriyle uyumlu çalışmak zorunda. Öyle bir şey söylemiş ki sanki MB ayrı bir cumhuriyet. Türkiye Cumhuriyeti yanında başka bir cumhuriyetten bahsediyormuşuz gibi bir yaklaşım var. Ben bunu zaten doğru bulmuyorum ve yıllardan beri kavgasını verdiğimiz konu."

Gedikli, canlı yayından sonra Twitter hesabından yaptığı bir açıklamada da ise "Yatırımcılarla (Sayın Cumhurbaşkanımızın da savunduğu) sıcak paracılar arasında ki tartışma, fikir tartışması olur, herkes aynı düşünemez" ifadelerine yer verdi.

 

 

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlgilinizi Çekebilir