Sigortasız süre için tazminat olur mu?

Sigortasız süre için tazminat olur mu?

Tarih :
Sigortasız süre için tazminat olur mu?

* 2007 yılında işe başladım. Nisan 2009'da sigortamı başlattılar. Sigortasız çalıştığım sürelerin tazminatını alabilir miyim? Halen aynı işyerinde çalışmaktayım.

İşyerinde halen çalışırken tazminat almanız mümkün değildir. İş sözleşmenizin kıdem tazminatını almanızı gerektirecek sebeplerden biri ile sona ermesi halinde, kıdem tazminatının hesabında ilk işe giriş tarihiniz esas alınır. Bunun içinde İş Mahkemesi'ne hizmet tespit davası açarak sigortasız çalışmış olduğunuz sürenin tespit edilmesi ve giriş tarihinizin belirlenmesi gerekir.

* Özel bir bankada, 13 yıldır özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Bizleri askeri ücretle çalıştırıyorlar. Bunu ne denetleyen, ne de ilgilenen var. Hatta 'ister çalış, ister çalışma' diyorlar. Bu konudan şikayetçiyiz.

İşyerinde çalışırken, İş Kanunu'na aykırılıklar söz konusu ise, yıllık izin kullandırılmıyorsa, resmi tatillerde izin verilmiyorsa ya da ücretiniz ödenmiyorsa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na şikayette bulunabilirsiniz. BİMER, ALO 170 ve ya dilekçe ile Bakanlığa müracaat etmeniz halinde şikayetçi olduğunuz işyerinin açık adres ve unvanı ile şikayet konularınızı açık olarak belirtmeniz halinde konu İş Müfettişleri'nce incelenecektir. Ancak şikayetiniz sadece asgari ücret ödendiği yönünde ise iş sözleşmenizde asgari ücret ödeneceği yazıyorsa daha fazla ücret talep edemezsiniz.

* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

* 20.07.1968 doğumluyum. 07.10.1992 tarihinden itibaren devlet memuruyum. 13.05.1991 tarihinden 9 gün sigortam var. Askerliğimi ödedim, ne zaman emekli olabilirim?

Memuriyet girişiniz, 18 aylık askerlik ve 9 günlük SSK hizmetinizle beraber 9000 prim gün ve 52 yaşa tabisiniz. 2016 yılında prim gün sayınız tamamlanacak ancak 52 yaşınız 2020 yılında dolacak. Dolayısı ile emekli olabileceğiniz tarih 20.07.2020 olacaktır.

ALİ ŞERBETÇİ

Kaynak : Takvim

İlgilinizi Çekebilir