İşe sık sık geç gelen memura 'ceza' verilir mi?

İşe sık sık geç gelen memura 'ceza' verilir mi?

Bir kamu kurumunun İstanbul Bölge Müdürlüğü'nde çalışan memur, işe sık sık geç kaldığı için verilen aylık kesme cezasını mahkemeye taşıdı. İdare mahkemesi cezanın hukuka uygun olduğu yönünde hüküm tesis ederken, Danıştay ise kararı usul yönünde bozdu. Danıştay, cezaya esas yönünden ise itirazda bulunmadı.

Tarih :
İşe sık sık geç gelen memura 'ceza' verilir mi?

Kamu kurumlarında memurların işe geç gelmesi sık sık tartışma konusu oluyor. İşte bu konuda Danıştay'dan emsal teşkil edecek bir karar çıktı. Örnek davadan yola çıkan yüksek yargı, geçerli mazeret olmadığı durumlarda işe sık sık geç gelen memurlara ceza verilebileceğini hüküm altına aldı.

Örnek dava ise İstanbul'da açıldı. sgkrehberi.com'un ulaştığı mahkeme kararına göre, bir kamu kurumunun İstanbul Bölge Müdürlüğü'nde görev yapan memur, 2009 yılında bazı günler işe geç geldi. Bazı günlerde izinsiz olarak işe hiç gelmedi. Bunun üzerine disiplin amiri, savunmasını alarak memura aylıktan kesme cezası verdi. Memur ise kararı mahkemeye taşıdı.

İdare mahkemesi, memurun geç kaldığı için geçerli mazeret sunamadığını belirterek, cezanın hukuka uygun olduğunu belirterek, davanın reddi yönünde karar verdi.

Bu kez karar Danıştay'a geldi. Danıştay 12. Dairesi ise, kararı usul yönünden bozdu. Daire, cezanın disiplin amiri tarafından verilmesini eleştirerek, soruşturma açılmadan bu yönde bir cezanın verilemeyeceğini hükmetti. Danıştay, ancak cezasının esasına ilişkin ise bir itirazda bulunmadı. Davacı ise, geç kaldığı günler için, doktora gitmesini, kombisinin bozulmasını gerekçe gösterdi.

 

 

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir