İşte İŞKUR'un En fazla eleman aradığı meslekler ve sayıları

İşte İŞKUR'un En fazla eleman aradığı meslekler ve sayıları

Türkiye'de en çok arananan meslek grubunun 'beden işçisi' halk arasındaki adı ile 'hamal' olması dikkat çekti. Türkiye İş Kurumu'nun kayıtlarına göre, halen 46 bin 'beden işçisi' aranıyor.

Tarih :
İşte İŞKUR'un En fazla eleman aradığı meslekler ve sayıları
FARUK ERDEM
Hemen her ilden ve her meslekten eleman arayan şirketler ilana çıktı. Son rakamlara göre toplam 142 bin yeni eleman aranıyor. İŞKUR aracılığı ile verilen iş ilanlarına başvurmak da çok kolay.


En fazla eleman aranan meslekler ve sayılardan bazıları ise şöyle:
* 46.000 (beden işçisi)
* 8.817 (satış danışmanı)
* 4.500 (garson)
* 4.380 (temizlik görevlisi)
* 3.160 (dikişçi)
* 2.225 (kasiyer)
* 2.282 (reyon görevlisi)
* 2.100 (aşçı)
* 1.600 (büro memuru)
* 1.596 (çağrı merkezi elemanı)
* 1.549 (ön muhasebeci)
* 1.490 (satış temsilcisi)
* 1.277 (elektrikçi)
* 579 (akaryakıt pompacısı)
* 542 (sekreter)

ÖNCE KAYIT


İŞKUR'un resmi sitesi "iskur.gov.tr" sayesinde iş ilanlarına online olarak ulaşmak mümkün. Sitede iş arayan bölümüne girildiğinde istediğiniz pozisyona başvurabilirsiniz. Tabii önce İŞKUR'a kayıt yaptırmanız gerekiyor. Bunu da internet üzerinden yapabilirsiniz. İş arayanların kayıt yaptırabilmeleri için 14 yaşını doldurmuş olmaları ve kayıt esnasında fiilen askerlik görevinde bulunmamaları gerekiyor. Mesleklerin tespitinde beyan esas alınıyor.


Burada doğru bilgileri vermek iş bulma noktasında yardımcı oluyor. Site kayıt olan işsizlere özgeçmiş düzenleme konusunda da yardımcı oluyor. Yine iş ve meslek danışmanlarıyla görüşmeler yaparak size en uygun işi de bulabiliyorsunuz. İşlemlerin tamamını internet üzerinden yaparak başvurularınızı da takip edebilirsiniz. İŞKUR'daki iş ilanlarını incelediğimizde 500'ün üzerinde meslekte ve 81 ilden eleman ilanları bulunuyor.

Kaynak : Sabah

İlgilinizi Çekebilir