İşçi al ve iş yeri aç masraf devletten

İşçi al ve iş yeri aç masraf devletten

Tarih :
İşçi

1.3 milyon yeni istihdam sağlayan teşvik uygulamasından daha fazla kişi yararlanabilsin diye kapsam genişletildi. Teşvik kapsamındaki işçiler için kriterler esnetildi ve yeni açılan işyerleri için teşvik miktarı yükseltildi. Hedef 2 milyon kişiyi iş sahibi yapmak

İstihdam seferberliği çatısı altında uygulanmaya başlanan sigorta prim teşvikiyle işveren işe aldığı her yeni işçi için 773 TL teşvik alacak. Teşvik uygulamasında yapılan yeni düzenlemeyle bugüne kadar uygulanan en geniş teşvik sistemi getirildi. Teşvik kanun numarası 31.05.2017 tarihine kadar 687, 01.06.2017 tarihinden sonra 1687 olarak uygulanacak.687 sayılı Kanun ile hayata geçen teşvik uygulaması, özel sektör işverenleri için geçerli. 2016 yılının Aralık ayında çalıştırdığı kişi sayısına ilave olarak istihdam sağlayan işverenlere teşvik uygulanıyor. Son 3 aydır işsiz olan kişiler, İŞKUR kayıtları yapılarak ilave istihdam olarak işe alınırsa teşvikten yararlanmaya devam ediyorlar.

Çalışanlar için kriter esnetildi

Şubat ayından itibaren uygulanmaya başlanan ve bu tarihe kadar yaklaşık 1.3 milyon yeni istihdam sağlayarak işsizlik rakamını 2 puan aşağıya çeken teşvik uygulamasından daha fazla kişi yararlanabilsin diye yayımlanan genelge ile kapsam genişletildi. Hem teşvik kapsamındaki işçiler için kriterler esnetildi, hem de 2017 yılında yeni açılan işyerleri için teşvik miktarı arttı. Bu sayede işsizlik oranındaki düşüşün artarak devam etmesi hedefleniyor.

Sigortalı sayısında ek fırsat

2016 yılında açılmış olmakla beraber 2016 yılının Aralık ayında SGK’ya işçi çalıştırdığı yönünde bildirimde bulunmayan iş yerlerinin ilave istihdamın hesaplanmasındaki kriter değiştirildi. Değişiklik öncesi bu işverenler için ortalama 2016 yılında bildirilen sigortalı sayısına göre hesaplanıyordu. Değişiklik sonrası bu işyerleri için ortalama “0” olarak kabul edilecek. Bu sayede bu işyerleri Haziran ayından itibaren çalıştırdıkları yeni işçi için teşvikten yararlanma olanağı sağlanacak.

EV YARDIMCISI ÇALIŞTIRANA DA DESTEK

Kanun teşviklerinden 10 günden fazla ev hizmetlisi çalıştıran kişiler de faydalanabilecek. Ev hizmetlisinin son 3 ay içerisinde en fazla 10 gün sigortalılığı varsa teşvikten yararlanılması sınırların genişletilmesiyle artık mümkün.

Yeni tescil iş yeri dosyalarına avantaj

Teşvikteki değişiklik en çok 2017 yılında yeni işyeri açan işverenlere yarayacak. Haziran öncesi dönemde 2017 yılında yeni işyeri açan işverenler teşvikten 3 ay sonra ve teşvikin tutarının yüzde 50’sinden faydalanabiliyorlardı. Yani 773 TL değil 386.50 TL olarak hesaplanıyordu. Yapılan düzenlemeyle 2017 yılında yeni açılan iş yerleri de Haziran ayından itibaren 3 ay beklemeden teşvikten yüzde 100 ile faydalanabilecek. Diğer taraftan mevsimlik işlerde çalışan kişiler de teşvik kapsamına dâhil edilebilecekler. 687 değişti 1.687 oldu, hedef yılsonu 2 milyon istihdam… Bakalım sınırların genişletilmesi işe yarayacak mı?

TEŞVİK KAPSAMI NEDİR?

İşverenler, 687 sayılı kanun teşvikinde hem sigorta primi işveren hissesi, hem damga vergisi, hem de gelir vergisi ödenmiyor. Yani yalnızca primler değil, vergiler de teşvik kapsamında. İşverene teşvik kapsamında işe aldığı her bir işçi için 773 TL teşvik sağlanıyor.

Mert Nayır

Kaynak : Vatan
21 Kasım 2017'den önemli gündem başlıkları
Özel harekat böyle hazırlanıyor
Bitcoin'den tüm zamanların rekoru
FED Başkanı kararını açıkladı!
2 şirkete 1,2 milyon lira ceza
Attığını vuran adamlara ihtiyacım var
Her şey bir ‘telsiz’le başladı Türkiye'nin en değerli şirketi oldu
45 bin lira verilen 1973 model otomobilini satmıyor
Bu ABD ile savaşırız, “yokum” diyen şimdiden gitsin...
Toplu mezarda bulundu!
Psikolojik sorunları olan doktor, babasını bıçakladı
Bakan'ın milli enerji sunumu bizi heyecanlandırdı'
Erdoğan, Başkan Mustafa Tuna'yı kabul etti
Sağlığa kişi başına bin 524 TL harcandı
Ak Parti'de 3 il başkanı birden istifa etti
Metrobüs yolunda kaza! Seferler yapılamıyor
Paketleme makinesine kollarını kaptıran kadın öldü
Emniyet, yazı gönderdi. O mezar taşları değiştirildi
Dünden bugüne Meclis Başkanlarımız
Trump'tan flaş karar!
PTT ile Katar arasında e-ticaret başlıyor
Kayyum atanmıştı... 9 günlüğüne üretime ara verdi
Zarrab davasında flaş gelişme
Ağbal"Taşeron çalışanın sosyal haklarını güvence altına aldık"
Kreşteki skandal görüntülere suç duyurusu
Yaşadığı naylon çadırda ölü bulundu
Skandal üstüne skandal... Müfettişleri böyle atlatmışlar
Antalya Polis Moral Eğitim Merkezi İşçi Alım İlanı
Et ve Süt Kurumu İşçi Alım İlanı
Trabzon Arsin SYDV Personel Alım İlanı
Türk Patent ve Marka Kurumu 7 ürüne tescil verdi
Et ve Süt Kurumu Engelli İşçi Alım İlanı
Kütahya Çavdarhisar SYDV Personel Alım İlanı

İlgilinizi Çekebilir