Yargıtay'dan 'konut kredisi kullananlara' güzel haber!

Yargıtay'dan 'konut kredisi kullananlara' güzel haber!

Yargıtay, konut kredisinde emsal teşkil edecek bir karara imza attı. Yüksek mahkeme, bankaların konud kredisinin yapılandırılması sırasında tüketicilerden 'yapılandırma cezası' alamayacağını hüküm altına aldı. Ve mahkeme, erken ödeme cezasının tüketicilere geri ödenmesi kararı verdi.

Tarih :
Yargıtay'dan 'konut kredisi kullananlara' güzel haber!

Konut kredisi kullananlara örnek teşkil edecek davanın süreci Kayseri'de, bir tüketicinin açtığı dava ile başladı.

Davacı bir kamu bankasından konut kredisi kullandı. 2013 yılına gelindiğinde ise konut kredisi faizleri düştü. Tüketici de, kredisini yeniden yapılandırdı. Kamu bankası, yapılandırma sırasında tüketiciden 744.37 TL erken ödeme cezası tahsil etti.

Bunun üzerine tüketici, öncelikle tüketici mahkemesine gitti. Tüketici Mahkemesi, yapılandırma sırasında erken ödeme cezasının tahsil edilmesinde bankayı haklı buldu. Tüketicin talebini ise reddetti.

Tüketici de yılmadı, bu kez Tüketici Mahkemesi'nin kararını Yargıtay'a taşıdı. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi ise, bankaların yapılandırma sırasında erken ödeme cezası alamaycağını hükmetti. Dairee, mahkemenin aksi yöndeki kararının ise bozulması yönünde karar aldı.

Daire, bankanın tüketiciden sadece, 'zorunlu, makul ve belgeli masrafları tüketiciden isteyebileceğini' kaydetti.

Yargıtay'ın bu kararının konut kredisi kullanan ve yapılandırma sırasında erken ödeme cezası ödeyen binlerce tüketiciye örnek olması bekleniyor.

'

 

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir