Asgari ücrette destek yeniden mi geliyor?

Asgari ücrette destek yeniden mi geliyor?

Tarih :
Asgari ücrette destek yeniden mi geliyor?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlı Jülide Sarıeroğlu bugün CNN Türk canlı yayınına konuk oldu. Taşeron işçilere kadro açıklamasının ardından konu son günlerde gündemi meşgul eden ve hükümet ile sendikalar arasında pazarlıkların da devam ettiği asgari ücrete geldi.

Bakan asgari ücret konusunda onun bir denge ücreti olduğunu, önemli bir sosyal politika enstrümanı olarak bunu hiç politika malzemesi yapmadıklarını ifade etti.

Ayrıca şu değerlendirmede bundu;

"Çalışanların hassasiyetleri bunları gündemin birinci sırasında tuttuk. Asgari ücret tespit komisyonu üçlü yapıda. Sağ tarafımda Türk İş sağ tarafımda TİSK vardı. Ortak çalışma kültürü olan bir komisyon bir ifadede bulundum orada da… Bu konuda özellikle emekçilerimizin hak ve hukukunu koruma konusunda hassasiyetimizi dile getiren dengeli bir çalışma yapmamız gerekiyor. Çalışma Bakanlığı esanafın emeklinin çiftçinin işçinin her kesimi kapsayan 80 milyonu şemsiyesi altına almış bir bakanlığız gelecek hafta iş verenler açısından açıklayacağımız şeyler olacak."

"Çok zor günler geçirdik 15 yıldır önemli badireler atlattık topu milletimize atmadık sıkıntıların çözümü anlamında. Kararlılık sayesinde oluşan bir güven var. Bu güvenle çalışmalarımızı yürütüyoruz." şeklinde ifade etti.

Asgari ücretin net bin 404 liraya çıkarılmasında devlet işverenlere destek vermişti. İki yıl önce başlatılan uygulamanın ise 2018'de sona ermesi planlanıyor. Bakan'ın "Gelecek hafta iş verenler açısından açıklayacağımız şeyler olacak" ifadesi asgari ücrete işveren desteğinin devam edebileceği umudunu doğurdu.

Önceki açıklamar ise şöyleydi;

"Fedakarlık Bekliyoruz"

"İşçi ve işverenden fedakarlık bekliyoruz"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlı Jülide Sarıeroğlu 2 Aralık tarihinde yaptığı açıklamalarında " Hükümet olarak biz bu görevi yerine getirirken işçi ve işverenlerimizde de fedakarlık bekliyoruz. Çünkü karşılıklı fedakarlık birlikte kazanmayı getirir. Fedakarlık özellikle altını çizdiğim gibi birbirini hak ve hukukunu gözetmeyi gerektirir." demişti.

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir