Yoksulluk sınırı 5 bin tl’yi aştı

Yoksulluk sınırı 5 bin tl’yi aştı

Tarih :
Yoksulluk sınırı 5 bin tl’yi aştı
Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre Aralık ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.787,18 TL, yoksulluk sınırı ise 5.007,84 TL olarak tespit edildi.

Yapılan araştırmaya göre Aralık ayında Kasım ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,95’lik bir artış yaşandı. Aralık ayında göze çarpan en büyük artışlar yüzde 23,10 artışla patlıcan, yüzde 20,62 artışla nar, yüzde 16,07 artışla taze fasulye, yüzde 15,15 artışla salatalık, yüzde 15,12 artışla domates gıda fiyatlarında yaşandı.

ULAŞIMDA ARTIŞ YÜZDE 4.8
Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 0,37’lik bir artış oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında Kasım ayına göre değişimin yüzde 6,51 artışla yazım ve çizim kâğıtları, yüzde 3,74 artışla futbol topu madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 4,76 azalışla umreye gidiş ücreti, yüzde 3,51 azalışla yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar madde fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi. Ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,75’lik bir artış olduğu belirlendi. Kasım ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 4,8 artışla kargo gönderme ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi.

SU FİYATLARINDA DA ARTIŞ
Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 1,45’lik bir artış gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Kasım ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 4,05 artışla tuvalet kâğıdı madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 1,44’lük bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında Kasım ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 2,76 artışla pencere (pvc), yüzde 0,29 azalışla yangın, hırsızlık ve diğer afetler için sigorta madde fiyatlarında olduğu gözlendi.,

 

Kaynak : Milli Gazete

İlgilinizi Çekebilir