Cumartesi Pazar Günleri Yıllık İzine Dahil Mi?

Cumartesi Pazar Günleri Yıllık İzine Dahil Mi?

Tarih :
Cumartesi Pazar Günleri Yıllık İzine Dahil Mi?

Yıllık izinlerle ilgili düzenlenen yeni yasaya göre, yıllık iznin 10 günlük kısmı aşan izin süreleri istendiği kadar bölünebilecek. Yeni yasa fiilen daha uzun süre izin yapma hakkı da tanıyor. Çalışanlar bu habere sevindi ancak hala kafalarına takılan birtakım noktalar var. Örneğin; 'Hafta sonu yani Cumartesi ve Pazar günleri yıllık izne dahil oluyor mu' İşte yanıtı...

Özel sektör çalışanlarının yüzünü güldüren yıllık izin hakları değişimi sonrası, iznin 10 günlük kısmının aşan izin süreleri istendiği kadar bölünebilecek. Habertürk Tatil'den Tahsin Akça'nın haberine göre, böylece hafta içine denk gelen Kurban ve Ramazan bayramlarında 1 gün, 1.5 gün izin kullanan 9 güne kadar tatil yapabilecek. Yıllık izin süresine haftasonları yani Cumartesi ve Pazar günleri ise dahil olmayacak.

HAFTA SONU TATİLİ İZİN SÜRESİNDEN SAYILMAYACAK

Kanuna göre, yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmıyor. Pazartesi gününden başlayarak 5 gün izin alan işçi, hafta sonu tatilini de ekleyerek fiilen daha uzun süre izin yapma hakkına sahip.

DENEME SÜRESİ DE ÇALIŞMA SÜRESİNE DAHİL EDİLECEK

10 günlük bölünemeyecek kısım ise çalışanın dinlenebilmesi için makul ölçüde bir süre uzaklaşması gerektiğinden hareket edilerek belirlenmiş. Yıllık izin hakkını elde edebilmek için işçinin işyerinde işe başladığı günden itibaren bir yıl çalışmış olması gerekiyor. İlk defa işe başlayan gençler için deneme süresi de hesaba dahil ediliyor.

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir