Memuriyet öncesi askerlik hizmeti, emekliliğe nasıl etki eder?

Memuriyet öncesi askerlik hizmeti, emekliliğe nasıl etki eder?

Memuriyet öncesi askerlik hizmeti, emekliliğe nasıl etki eder?

Tarih :
Memuriyet öncesi askerlik hizmeti, emekliliğe nasıl etki eder?
>Memuriyet öncesi askerlik hizmeti, emekliliğe nasıl etki eder?
Memuriyet öncesi askerlik hizmeti eğer 23/5/2002 tarihinden önce ise emeklilik yaşını etkiler. Ama işçilerde olduğu gibi sigortalılık başlangıç süresini borçlanma kadar öne çekmez.

Memuriyet öncesi askerlik hizmeti eğer 23/5/2002 tarihinden önce ise emeklilik yaşını etkiler. Ama işçilerde olduğu gibi sigortalılık başlangıç süresini borçlanma kadar öne çekmez.

SORU: Merhabalar kolay gelsin . 12.06.1990 yılında ilk sigortalı işe başladım. 76 gün sonra 15.10.1991 yılında memur oldum, halen çalışıyorum. 1988 yılında askerliğimi yaptım ve askerlik süremi de saydırdım, yaşım 14.06.1968 doğumluyum yani 50 yaşındayım, askerlik borçlanmam sigorta girişimin ilk giriş olarak geriye çeker mi yoksa memurluktan mı geriye çeker. Konu ile ilgili bilgi verirseniz memnun olurum kolay gelsin. Askerlik borçlanmam SSK girişinden olursa 14 haziran 2019 da emekli oluyorum yani 51 yaşında Ancak memurluğa başlamadan geçerli olursa 14 haziran 2020 de oluyorum

CEVAP: Durumunuzu değerlendirmemiz:

Kısa bilgiler:

-Memurlarda sigortalılık başlangıç süresi memurların emeklilik yaşının tespitinde kullanılmaz. Sigortalılık başlangıç süresi 18 yaşından itibaren işçilerin emeklilik yaşının tespitinde kullanılır.

- Memurların emeklilik yaşlarının tespitinde esas alınan tarih 23/05/2002 tarihi olmakta, bu tarihe kadar çalışılmış olan hizmet süreleri memurun emeklilik yaşının önce veya daha sonra olmasını belirlemektedir.

-Askerlik süresi 23/05/2002 tarihinden önceki süreye rast gelmesi ve Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanılması kaydıyla 23/05/2002 tarihindeki hizmetlere eklenmektedir.

-Yani ister askerliğiniz işçilikten önce olsun, ister memurluktan önce, ister memurluk sırasında olsun hiçbir önemi olmaz, 23/05/2002 tarihinden önce geçmiş olması ve Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanılması kaydıyla memurların emeklilik yaşlarının tespitinde bakılan 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Geçici Madde 205 hükmü uyarınca 23/05/2002 tarihindeki hizmetlere eklenir.

-Askerlik süresinin borçlanılması memurlarda sigortalılık başlangıcına esas alınmayacağı için bir fayda sağlamaz. Sadece memur olarak emeklilik yaşını daha önce doldurmaya katkı sağlar.

-İşçilerde askerlik borçlanması sigortalılık başlangıcından önce ise borçlanma yapıldığı süre kadar öne çeker, ancak bu işlem memurlarda uygulanmaz.

Bu bağlamda değerlendirmemiz:

Emeklilik yaş grubunuz 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Geçici Madde 205 hükmü (i) bendi 51 yaş grubuna dahil olacağınızı değerlendirmekteyiz. Yani 14/06/1968 + 51 = 14/06/2019 tarihinizin emeklilik yaş tarihi olacağını + 25 yıl hizmetiniz de olduğunda emekli olabileceğinizi değerlendirmekteyiz.

23/05/2002 tarihindeki hizmetlerinizi de şöyle hesaplamaktayız.

10 yıl 8 ay memurluk + 2 ay 16 gün SSK + SGK.ya borçlanılan 1 yıl 8 ay askerlik = 12 yıl 6 ay 16 gün olur.

Kaynak : Memurlar.Net

İlgilinizi Çekebilir