Taşerondan kadroya atandım istifa edersem tazminat alabilir miyim?

Taşerondan kadroya atandım istifa edersem tazminat alabilir miyim?

Tarih :
Taşerondan kadroya atandım istifa edersem tazminat alabilir miyim?

Taşerondan kadroya geçenlerdenim. Ancak jandarma sınavına girip kazandım ve jandarmaya katılmak istiyorum. Bu durumda istifa sürecinde nelere dikkat etmeliyim?

Taşeron işçilerin kadroya geçişleri 696 sayılı KHK ile 375 KHK'ye eklenen geçici 23. ve 24. maddelerde bulunmaktadır. Buna göre mezkur hükümlerde; "Sürekli işçi kadrolarına geçirileceklerin kadroları, başka bir işleme gerek kalmaksızın geçiş işleminin yapıldığı tarih itibarıyla sürekli işçi unvanı ile ihdas edilmiş sayılır. İhdas edilen kadrolar ilgili idarelerce adedi, bütçe ve teşkilatı ile birimi/yerleşim yeri belirtilmek suretiyle geçiş işlemlerinin yapıldığı tarihten itibaren iki ay içinde Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığına bildirilir. Sözleşmeleri askıya alınanlar ile askerde bulunanların kadroları hariç olmak üzere bu şekilde ihdas edilen sürekli işçi kadroları, herhangi bir sebeple boşalması halinde hiçbir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılır.

Sürekli işçi kadrolarına geçirilenler, birinci fıkrada öngörülen şartları taşıdıkları sürece ve çalıştırıldıkları teşkilat ve birimde geçiş işlemi yapılmadan önceki ihale sözleşmesi kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere istihdam edilebilir. Bunların istihdam süreleri hiçbir şekilde sosyal güvenlik kurumlarından emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazandıkları tarihi geçemez. Özel güvenlik görevlilerinden bu madde kapsamında geçiş işlemleri yapılanlar, 5188 sayılı Kanun hükümlerine de tabi olmaya devam eder." ifadesine yer verilmiştir.

Taşerondan işçi kadrolarına geçtiniz, ancak jandarma personeli 657 sayılı Kanuna tabi memurluk. O yüzden işçi kadrosundan istifanızın jandarmaya geçişinize engel olmayacağını düşünüyoruz. Ancak istifa edince kadronuz iptal edileceğinden aynı işçi kadrosuna geri dönüşünüz mümkün olmayacak.

Burada belirtmeliyiz ki istifanız durumunda (haklı sebep olmadığından) kıdem tazminatı hakkınızı kaybedebileceğinizi, ihbar sürelerine uymamanız durumunda ise ihbar tazminatı alamayabileceğinizi ya da kurumunuza ihbar tazminatı ödeyebileceğinizi değerlendiriyoruz.

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir