İstifa ve İşsizlik Ödeneği

İstifa ve İşsizlik Ödeneği

İstifa ve İşsizlik Ödeneği

Tarih :
İstifa

2017 Şubat ayında işyerimin kapanması nedeniyle 10 aylık işsizlik ödeneği hak ettim. 18 gün aldıktan sonra mart ayında başka sigortalı bir işe başladım. 2018 Şubat ayında doğum nedeniyle raporlu izne ayrıldım. Haziran’ın 7’sinde raporum bitiyor. Sonrasında işbaşı yapmadan istifa edeceğim. İstifa ettikten sonra önceden kalan 9 ay 12 günlük işsizlik ödeneğimi kullanabiliyor muyum?

İşsizlik ödeneğine hak kazanmak için; iş sözleşmesinin sona ermesinden önce en az 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak ve sözleşmenin bitiminden önceki 3 yıl boyunca en az 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olmak gerekir. Okurumuz yeniden işsizlik ödeneği almak için gereken çalışma süresi ve prim ödeme gün sayısı şartlarını karşılamıyor. Bu nedenle önceden hak kazanıp yeniden işe girmesi nedeni ile kesilen işsizlik ödeneğini alıp alamayacağını soruyor.

Sigortalı, işsizlik ödeneğinden yararlanma süresini doldurmadan tekrar işe girer ve işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanmak için 4447 sayılı Kanunun öngördüğü şartları yerine getiremeden yeniden işsiz kalırsa, daha önce hak ettiği işsizlik ödeneği süresini dolduruncaya kadar bu haktan yararlanmaya devam eder. (4447 sayılı Kanun madde 50/4) Dolayısıyla okurumuz da daha önce hak kazanıp yeniden işe girmesi nedeni ile ödemesi kesilen işsizlik ödeneğini söz konusu işsizlik ödeneği süresi dolana kadar (9 ay 12 gün) almaya devam edebilir.


Didem Okur Kaynak:Aydınlık

İlgilinizi Çekebilir