Yargıtay'dan emsal karar! Eşinin sevgilisinden tazminat alamayacak

Yargıtay'dan emsal karar! Eşinin sevgilisinden tazminat alamayacak

Tarih :
Yargıtay'dan emsal karar! Eşinin sevgilisinden tazminat alamayacak
Yargıtay İçtihadı Birleştirme Büyük Genel Kurulu, Yargıtay'daki farklı uygulamalar nedeniyle, aldatılan eşin, aldatan tarafın kadın veya erkek sevgilisinden tazminat isteyip isteyemeyeceğini tartıştı. Kurul, evlilik birliği devam ederken aldatılan kişinin, eşinin sevgilisinden tazminat isteyemeyeceğine hükmetti


Yargıtay, evlilik birliği devam ederken aldatılan kişinin, eşinin sevgilisinden tazminat isteyemeyeceğine hükmetti. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, temyize gelen bir dosyada, aldatan eşin sevgilisinin evlilik birliğinin tarafı olmadığından fiilinin haksız fiil olarak değerlendirilemeyeceğine ve tazminat ödemesini gerektirir bir durum olmadığına karar vermişti.

YARGITAY KARARI BOZMUŞTU
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ise dairenin kararını bozarak, evli eşle ilişki kuran üçüncü kişinin haksız eyleme iştirak eden konumunda bulunması nedeniyle aldatılan eşin kişilik haklarını zedelediğine ve bu zarardan sorumlu olduğuna hükmetmişti.

Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu, aldatılan kişinin, eşinin sevgilisinden tazminat isteyip isteyemeyeceği konusunda Yargıtayda görüş ayrılığı bulunması nedeniyle bu aykırılığın giderilmesi için konunun İçtihadı Birleştirme Büyük Genel Kurulunda görüşülmesini kararlaştırdı.

SON SÖZÜ KURUL SÖYLEDİ
Yargıtaydaki söz konusu farklı uygulamalar nedeniyle aldatılan eşin öteki kadın veya erkekten tazminat isteyip isteyemeyeceğini tartışan Kurul, bu konuda son sözü söyledi ve evlilik birliği sürerken aldatılan kişinin, eşinin sevgilisinden manevi tazminat isteyemeyeceğine karar verdi.

Kaynak : Posta

İlgilinizi Çekebilir