Sigortalı sürelerin yıpranması, memurluğa geçince, emeklilikte sayılır mı?

Sigortalı sürelerin yıpranması, memurluğa geçince, emeklilikte sayılır mı?

Tarih :
Sigortalı sürelerin yıpranması, memurluğa geçince, emeklilikte sayılır mı?
Soru
18.03.1968 doğumluyum. Sigorta giriş tarihim 12.09.1988.
30.01.2002 yılına kadar muhtelif yerlerde olmak üzere toplam 3016 gün SSK prim ödemem var. Bunun 1837 günü SSK 2/A Basın İş Koluna göre 212 sayılı yasa gereği Yıpranma kapsamındadır. Yani 459 gün= 1 yıl 3 ay 4 gün yıpranmam bulunmaktadır.
1991-1992 yılları arası 1 yıl 3 ay 13 gün er olarak askerlik yaptım.
10.07.2003 tarihinde açıktan atama ile memurluğa geçtim. Askerlik sürem intibakta değerlendirildi.
Halen memurluğa devam etmekteyim.
Bu şartlarda ne zaman emekli olabileceğim konusunda beni aydınlatır mısınız?


Cevap
Durumunuzu değerlendirmemiz:

Memurların emeklilik hesabı sigortalı işe başlangıç tarihine göre hesaplanmaz.

2008 yılı ekim ayından önce girişli memurların emeklilik hesaplarındaki yaş grubunu 23/05/2002 tarihindeki toplam hizmet süreleri belirler.

Bu sürelere işçilik süreleri dahil edilir. 23/05/2002 tarihinden önce geçen ve ister bu tarihten önce ister bu tarihten sonra borçlanması yapılan askerlik süreleri dahil edilir.

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Geçici Madde 205 hükmü kademelendirilmiş yaş gruplarını belirler.

Erkek memurların, kademelendirilmiş yaş grubuna girilebilmesi için 23/05/2002 tarihi itibariyle hizmet toplamının en az 3 yıl olması gerekir.

Sigortalı iken kazanılmış olan yıpranma payları hizmet bütünleşmesinde kullanılmaz. Yani sigortalı süreler memurluk süreleri ile bütünleşmesinde yıpranma süreleri dikkate alınmaz.

Askerliğin intibakta değerlendirilmesi hizmet toplamına sayılma sonucunu getirmez. Hizmet toplamına sayılması için Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanma yapılması şarttır.

Kısa net bilgilerimizden sonra sonra durumunuzu değerlendirmemiz;

Askerliğinizi borçlanma yapmamış iseniz 54 yaşınızı doldurmanız + 25 yıl hizmetiniz olması halinde emekli şartlarını kazanırsınız.

Şayet askerliğinizi borçlanma yapmış veya yapmanız halinde 53 yaşınızı doldurmanız + 25 yıl hizmetiniz olması halinde emekli şartlarını kazanırsınız.

Kaynak : Memurlar.Net

İlgilinizi Çekebilir