Emekli bayanlar yetim aylığı alabilir mi?

Emekli bayanlar yetim aylığı alabilir mi?

SSK'lı çalışan bir bayanım. Babamdan dolayı Emekli Sandığından yetim maaşı bağlandı. 1983 dogumluyum. Bağlanan maaaş doğru mu, kaç yaşına kadar alabilirim? Çalışmam aylık almama engel değil mi?

Tarih :
Emekli

SSK lı çalışan bir bayanım. Babamdan dolayı Emekli Sandığından yetim maaşı bağlandı. 1983 doğumluyum. Bağlanan maaaş doğru mu, kaç yaşına kadar alabilirim? Çalışmam aylık almama engel değil mi? (Merve)

Sayın Merve Hanım,

Babanız emekli sandığı emeklisi olduğu için ssk ya tabi çalışmanız size aylık bağlanmasına engel teşkil etmez. halinde aylığınız kesilmez. Hatta SSK'dan emekli olsanız dahi yetim aylığınız kesilmez. Kız çocuklarına ödenen aylıkta herhangi bir yaş sınırlaması yok. Evlenmediğiniz sürece yetim aylığı alabilirisiniz.

Emekli sandığından aldığınız yetim aylığı sadece devlet memuru olmanız ve evlenmeniz halinde kesilir. Size aylık bağlanması işlemi doğru.

Aylığınızı güle güle harcayın.

Özel bir bankadan emekli olan babamdan dolayı yetim aylığı alabilir miyim. SSK’dan emekliyim ve dulum. (Beyza K.)

Sayın Beyza K.

Babanızın ölüm tarihini belirtmemişsiniz ama Özel banka sandıkları da 2008 Ekim ayından önce 506 sayılı Kanun hükümlerini asgari düzeyde, bu tarihten sonra da 5510 sayılı Kanun hükümlerini uygulamak zorundadır.

Bu durumda, Banka sandığı vakıf senedinde farklı bir hüküm yoksa kendiniz emekli olduğunuz için babanızdan dolayı yetim aylığı alamazsınız. Ancak vakıf senedinde farklı bir hüküm varsa alabilirsiniz. Bunun için ilgili banka Sandığına müracaat etmeniz gerekir.

İyi günler dileriz.

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir