Korumasından garsonuna kadar herkes sorgulanmalı

Korumasından garsonuna kadar herkes sorgulanmalı

Tarih :
Korumasından

Adli Tıp’ın, Turgut Özal’ın naaşı üzerinde yapılan incelemede, dışarıdan verildiği kesin olan dört zehirli madde tespit etmesi büyük yankı uyandırdı. Özal’a yakın isimlerle siyasiler kafalarda soru işareti kalmaması için uyarıyor: “Bu süreçte tedbirler alınmalı. Garsonundan korumasına kadar herkes sorgulanmalı.

” Özal döneminin Milli Eğitim Bakanı Vehbi Dinçerler, “O gece Köşk’e, Özal’ın en yakınlarına bakmak lazım.” derken, Susurluk Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, o dönem Özal’ın etrafında bulunan herkesin kapsamlı bir şekilde sorgulanması gerektiğine dikkat çekiyor. Özal’ın naaşında böcek zehri DDT, ağır metal kadmiyum, radyoaktif elementler amerikyum ile polonyum bulunduğunu Zaman dün manşetine taşımıştı.

Özal dönemi Milli Eğitim Bakanı Vehbi Dinçerler:Eğer Adli Tıp’ın çalışmaları zehirlenme bulgusunu doğruluyorsa o gece Köşk’te bulunan herkes sorgulanmalı. Korumasından garsonuna, aile üyelerine kadar sorgulanmalı. Gerisi savcılara kalmıştır. Fakat bana göre bundan daha önemlisi Özal’a daha önce Kartal Demirağ tarafından gerçekleştirilen suikast girişimi. Bu olayın bütün detayları ortaya çıkarılmalı. Çünkü bu olayın aydınlatılması günümüzdeki bu olay kadar önemli. Bu noktada Devlet Denetleme Kurulu (DDK) da harekete geçmeli.

Kapsamlı bir soruşturma yapılmalı

Hasan Celal Güzel (Özal döneminin bakanı)Özal’ın öldürülmesine ilişkin şüphelenecek çok sebep vardı. 1988 Haziran’ındaki genel kongrede suikasta uğramıştı zaten. Yapılan tahkikatla Özal’ın ölüm nedeni ortaya çıkıyor. Bu çok üzücü bir durum. Cumhurbaşkanımızın şehit olduğunu gösteriyor. Dünyanın sayılı adamlarından, politikacılarından biri haince öldürülüyor ve bunun sorumluları acilen ortaya çıkarılmalı. Araştırmalar zamanında yapılsaydı failler bulunabilirdi

Eski Bakan Sait Yazıcıoğlu:Zehirleme işleminin bu denli kademeli yapılmış olmasını aklım almıyor. Bir cumhurbaşkanının yemesi içmesi özeldir. Korumaları vardır. Yemekleri kontrol edilir. Zehirlerin kademe kademe verilmesi ve bunun anlaşılmaması çok vahim bir durum. Özal’ın öldürülme zamanı da çok çarpıcı. Bugün Türkiye’nin en büyük problemleri arasında yer alan Kürt sorunuyla ilgili önemli çalışmalar yapılıyordu.

Eski başbakan yardımcısı ve Özal’ın en yakın arkadaşı Ekrem Pakdemirli: Bu bilgilerin bir kısmı balon bile olsa demek ki öldürüldüğü kesin. Bu alçaklığı kim yaptı bilmiyorum ama eğer ortaya çıkarsa bu adamı asmak lazım. İlahi adalet tecelli edebilir. Ben bilmiyordum, sonra söylediler. Özal’ın ölümünden sonra Köşk’ten ayrılanlar olmuş. Aşçı, yanılmıyorsam ölümden bir hafta-on gün sonra Kanada’ya, hizmet eden kız da İsveç’e yerleşmiş. Demek ki yakınından biri herhalde. Bunları getirmek öyle zor değil. Bavullayıp getirmek gerekir. Herhalde bunları da bizim savcılar akıl eder.

O YORGUNLUK BABAMA BİR ANDA GELDİ

Ahmet Özal (Turgut Özal’ın oğlu): Ben de o geziye katılmıştım. O yorgunluk babama bir anda geldi. Artık raporların yazıldığını zannediyorum. Adli Tıp bunları hukuken savcıya vermek zorundadır. Bundan sonrası savcının görevidir. Babamın zehirlediğini baştan beri tahmin ediyordum. 14 senedir bunun kavgasını veriyorum. 1988 yılındaki suikastın araştırılması lazım. Bu rapor açıklandıktan sonra savcıların suikastı incelemesi gerekiyor.

Soruşturma komisyonu kurulmalı

Eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın:Özal’ın ölümünün normal bir ölüm olmadığı belli. Raporun henüz kapalı olan kısımları var. Mezarın açılmasından sonra elde edilen bulgular gösteriyor ki Özal ciddi bir cinayete kurban gitmiş. Bunu yapanların hesap vermesi lazım. Rapor tamamlandıktan sonra savcıya gönderecekler. Savcı da bundan sonra gerekli işlemleri yapacak. TBMM, Özal’ın Devlet Denetleme Kurulu tarafından hazırlanan ölümüyle ilgili raporu kaynak alarak soruşturma komisyonu kurması lazım. Bu komisyona raporlar da intikal eder.

Özal’ın etrafındakiler kapsamlı araştırılmalı

AK Parti Milletvekili (Susurluk Komisyonu Başkanı) Mehmet Elkatmış:Artık hiçbir sır gizli kalmıyor. Yıllar öncesinde yapılan bir cinayet bile bugün ortaya çıkarılıyor. Özal’ın öldürülmesi de bunlardan birisi. Bugün ortaya çıkan gerçekten yola çıkılarak o dönem Özal’ın etrafındaki herkes kapsamlı bir şekilde sorgulanmalı. Birçok önemli kişiyi en yakınındaki insanların zehirleyip öldürdüğünü biliyoruz. Özal’ın zaman içerisinde zehirlenerek öldürüldüğünü düşündüğümüzde yakınında bulunanlar çok dikkatli bir şekilde araştırılmalı.

Kaynak : Zaman
21 Kasım 2017'den önemli gündem başlıkları
Özel harekat böyle hazırlanıyor
Bitcoin'den tüm zamanların rekoru
FED Başkanı kararını açıkladı!
2 şirkete 1,2 milyon lira ceza
Attığını vuran adamlara ihtiyacım var
Her şey bir ‘telsiz’le başladı Türkiye'nin en değerli şirketi oldu
45 bin lira verilen 1973 model otomobilini satmıyor
Bu ABD ile savaşırız, “yokum” diyen şimdiden gitsin...
Toplu mezarda bulundu!
Psikolojik sorunları olan doktor, babasını bıçakladı
Bakan'ın milli enerji sunumu bizi heyecanlandırdı'
Erdoğan, Başkan Mustafa Tuna'yı kabul etti
Sağlığa kişi başına bin 524 TL harcandı
Ak Parti'de 3 il başkanı birden istifa etti
Metrobüs yolunda kaza! Seferler yapılamıyor
Paketleme makinesine kollarını kaptıran kadın öldü
Emniyet, yazı gönderdi. O mezar taşları değiştirildi
Dünden bugüne Meclis Başkanlarımız
Trump'tan flaş karar!
PTT ile Katar arasında e-ticaret başlıyor
Kayyum atanmıştı... 9 günlüğüne üretime ara verdi
Zarrab davasında flaş gelişme
Ağbal"Taşeron çalışanın sosyal haklarını güvence altına aldık"
Kreşteki skandal görüntülere suç duyurusu
Yaşadığı naylon çadırda ölü bulundu
Skandal üstüne skandal... Müfettişleri böyle atlatmışlar
Antalya Polis Moral Eğitim Merkezi İşçi Alım İlanı
Et ve Süt Kurumu İşçi Alım İlanı
Trabzon Arsin SYDV Personel Alım İlanı
Türk Patent ve Marka Kurumu 7 ürüne tescil verdi
Et ve Süt Kurumu Engelli İşçi Alım İlanı
Kütahya Çavdarhisar SYDV Personel Alım İlanı
AK Parti Mardin İl Başkanı Mehmet Ali Dündar istifa etti
Balıkesir Karesi SYDV Personel Alım İlanı
Öğrenci servisi TIR'la çarpıştı: 14 yaralı
Denizli İhracatçılar Birliği Uzman Yardımcısı Alım İlanı
Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Avukat Alım İlanı
Erciyes Üniversitesi 50 Sözleşmeli hemşire alacak

İlgilinizi Çekebilir