İŞSİZLERE İŞ MÜJDESİ!

İŞSİZLERE İŞ MÜJDESİ!

Tarih :
İŞSİZLERE

Türkiye’de işsizlik oranı ile işsiz sayısı her geçen gün artmakta. Hal böyle olunca İşkur da yeni istihdam projeleri için sürekli çalışmakta. İşkur’un sağlamış olduğu en önemli istihdam programlarından birisi de “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI”. Bu program Kuruma kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim edinmeleri ve teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmesi, çalışma ortamına uyumunun sağlanması amacıyla düzenlenen programlardır. İşsizlerin mesleki yeterliklerini geliştirebilecekleri ve tecrübe edinecekleri bir programdır. Gelelim programın detaylarına:

İşsizler Programa Katılacağı İşverenleri Nereden Bulabilir?

Programa katılmak isteyenler işbaşı eğitimi yapacağı işyerini kendileri bulabileceği gibi İŞKUR’dan da kendilerine işyeri bulunmasını talep edebilirler. Ayrıca işverenler de istedikleri vasıftaki katılımcı adayını kendileri bulabilecekleri gibi kendilerine katılımcı adayı bulunmasını İŞKUR’dan da talep edebilirler.

İşbaşı Eğitim Programının Süresi Ne Kadardır?

Azami 320 fiili gün ve haftalık en fazla 45 saattir.

İşbaşı Eğitim Programından Yararlanma Şartları Nelerdir?

-İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak,

- 15 yaşını tamamlamış olmak,

-İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,

-Emekli olmamak,

-Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,

-İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,

Yukarıdaki şartları sağlayan ve programa devam etmelerine engel durumları bulunmayan öğrenciler de programlara katılabilirler.

Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, özürlü maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabilirler.

Bu Programda İşsizin Hangi Gideri İşkur Tarafından Karşılanır?

-Katılımcı zaruri gideri (Günlük 50 TL)

-İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası Primi

-Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri

Başvurular Nereden ve Nasıl Yapılır?

81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine istenildiği zaman başvuru yapılarak iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak programa katılabilirsiniz.

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir