İşveren 'rakip şirkette çalışmayacaksın' şartı getirebilir mi?

İşveren 'rakip şirkette çalışmayacaksın' şartı getirebilir mi?

Çalışanların büyük kısmı işten çıkarıldığında veya istifa ettiğinde hangi haklara sahip olduğunu bilmiyor. Bu durum çeşitli mağduriyetlerin yaşanmasına yol açıyor. Bu haklardan birisi de çalışanların iş arama ve başka şirketlerde çalışma hakkı geliyor.

İşveren, birlikte çalışmak istemediği çalışanlarına yeni bir iş bulması için her türlü kolaylığı sağlaması gerekiyor. Örneğin bir çok kişi bilmez, ama çalışanların günde iki saat iş arama hakkı bulunmaktadır.

İş Kanunu'nun 27. maddesine göre bildirimli fesihlerde, her gün işçinin 2 saat iş arama izni hakkı vardır. Çalışan işyerinden ayrılma halinde günde iki saat iş arama izni kullanabilir. Bu hak iki ayrı şekilde uygulanabilir. Örneğin çalışan isterse, günde 2 saat iş arama izinlerini toplayıp bunu bildirim süresinden düşebilir. Yani işçinin bildirimin ardından çalışması gereken 8 haftalık süreyi, 2 saatler toplanarak düşülebilir. Bu durumda işçi 15 gün daha az çalışır. Bir başka anlatımla 41 gün çalışarak 56 günün parasını alabilir.

İkinci olarak günlük 2 saatlik iş arama izninin sadece işveren feshinde değil, işçinin istifasında işverene verdiği bildirim süresinde de geçerli olmasıdır. İşçi istifa ettiğinde işverene tıpkı işveren feshinde olduğu gibi bildirim süresi tanımalıdır ve bu durumda da günde 2 saat iş arama hakkı vardır.

ÇALIŞANLAR RAKİP FİRMADA ÇALIŞABİLİR Mİ?

Son dönemde iş hayatında rekabetin artması ile birlikte ilginç bir sorunda ortaya çıktı. Çalışanlardan gelen şikayetlere göre bazı işverenler, işten ayrılan personeline 'rakip firmada çalışmama' zorunluluğu getiriyor. Yani patron işten ayrılan çalışanına, 'işten ayrılabilirsin ama rakip firmadan çalışamazsın' diyor.

İşverenin böyle bir hakkı var mı?

Çalışanın böyle bir yükümlülük altına sokulması ancak yazılı bir sözleşme ile mümkün olabiliyor. İş hayatında bu durum, 'rekabet yasağı sözleşmesi ya da iş sözleşmesinin içinde ise, rekabet yasağı kaydı' olarak anılıyor.

Ancak bunun da bazı kriterleri ve şartları var. Her işveren her çalışanına böyle bir yasak getiremiyor. İşçiye rekabet yasağı getirebilmek için işçinin ayrıldığı şirket ile ilgili bazı ticari sır niteliğindeki bilgileri sahip olması gerekiyor.

Mevzuata göre rekabet yasağı, ancak hizmet ilişkisi işçiye müşteri çevresi veya üretim sırları ya da işverenin yaptığı işler hakkında bilgi edinme imkânı sağlıyorsa ve aynı zamanda bu bilgilerin kullanılması, işverenin zararına sebep olacak nitelikteyse geçerli oluyor. Ve rekabet yasağı en fazla iki yıl getirilebiliyor. Ayrıca rekabet yasağının, işçinin ekonomik geleceğini hakkaniyete aykırı olarak tehlikeye düşürmemesi gerekiyor.

 
 
Bu makale 1416 kez okundu