Anasayfam YapFavorilere EkleHaber Bandı EkleReklamİletişim

Torba Kanun Memura Neler Getirdi 6 Milyon Kişinin Beklediği Müjde 2014 Temmuz Maaş Bordrosu Yayınlandı! TIKLA ZAMLI MAAŞINI ÖĞREN Bin Personel Alacak
Ahmet ÜNLÜ
Ahmet ÜNLÜ
Kamudaki işçi ve memurların emekli maaşlarının ve ikramiyelerinin kıyaslaması
Ahmet ÜNLÜ

Kamudaki işçi ve memurların emekli maaşlarının ve ikramiyelerinin kıyaslaması

Kamudaki işçi ve memurların emekli maaşlarının ve ikramiyelerinin kıyaslaması

Bir okuyucumuz göndermiş olduğu elektronik postada; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı bir kurumda Temmuz ayı içerisinde emekliye ayrılan biri memur diğeri işçi iki personelin emekli aylığı ve aldıkları ikramiye tutarlarını göndermiştir. Buna göre, Memur-Ziraat Yüksek Mühendisi ve hizmet süresi : 38 yıl, emekli ikramiyesi : 67.000 TL. Emekli aylığı: 2000 TL. İşçi-Tarım Hizmetleri İşçisi, hizmet süresi: 34 yıl, emekli ikramiyesi: 102.000 TL., emekli aylığı ise: 2200 TL. dir. Bu konuya köşenizde yer verirseniz sevinirim.

Bizde hesapladık, küsuratlar hariç rakamlar doğru

Acaba verilen rakamlarda bir yanlışlık var mı diye mühendisin emekli maaşını ve ikramiyesini yeniden hesapladım. Evet küsuratlar hariç rakamlar doğru. Yani ikramiye 67.287,68 TL, emekli maaşı ise 2052,72 TL. dir.

Elbette statüler ve çalışma koşulları oldukça farklı olabilir. Ancak, ortada da bir gerçek bulunmaktadır. Bu konuda hiçbir yorum yapmıyoruz ve takdiri okuyucularımıza bırakıyoruz.

38 yıllık Şube Müdürünün emekli maaşı ve ikramiyesi ne kadardır?

Bu köşede memur emeklisi ile şube müdürü emeklisinin aynı emekli maaşı ve ikramiyesini aldığından bahsetmiş ve bu adaletsizliğin düzeltilmesi gerektiğini belirtmiştik. Şimdi bir örnekle konuyu tekrar gündeme getirmeye çalışacağız.

Evet yanlış duymadınız. 1/ 4 dereceden emekli olan bir şube müdürü ve memurun emekli maaşı aynıdır. Bu durumun hakkaniyete uyduğunu kimse izah edemez. Maalesef birçok düzenleme yapılmasına rağmen bu konu bir türlü düzeltilmedi. Elbette konunun mali boyutunu görmezden gelmiyoruz. Ancak, ortada da ciddi bir adaletsizlik olduğu da kuşkusuzdur.

38 yıllık bir şube müdürü emekli olduğunda 1587,54 TL emekli maaşı, 52.039,22 TL tutarında da emekli ikramiyesi almaktadır. Aynı rakamlar 38 yıllık bir memura da ödenmektedir.

Sizlerde emekli maaşı ve ikramiyenizi hesaplayabilirsiniz

Sizlerde Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının http://uyg.sgk.gov.tr/IkramiyeMaasHesapla4c/MaasIkramiyeHesaplaAction.do adresinden emekli maaşınızı ve ikramiyenizi hesaplayabilirsiniz. Yapacağınız tek şey kendinizle ilgili verileri kutucuklara yerleştirmektir. Bu yöntemle kimseye muhtaç olmadan kendi işinizi kendiniz yapabilirsiniz.

Evlilik izninde nikah tarihi mi yoksa düğün tarihi mi esas alınır?

Evlenen memurların en fazla sorduğu sorulardan birisi de evlenme nedeniyle kullanılan mazeret izninin başlangıç tarihidir. Bu konudaki uygulamalarda oldukça farklıdır. Kimi kurumlar evlenen memurlara bir ay içerisinde 10 günlük mazeret iznini kullandırırlarken kimi kurumlar ise nikah tarihinden itibaren 10 günlük süre içerisinde iznin kullanılmasını istemektedirler. Bu yazımızda bu konuyu bütün boyutlarıyla açıklayacağız.

Yasal durum nedir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Mazeret izni" başlıklı 104 üncü maddesinde; Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verileceği hüküm altına alınmıştır.

Madde metni detaylı bir şekilde incelendiğinde evlilik nedeniyle mazeret izni verilebilmesi için evliliğin vuku bulması gerekmektedir. Yani evlilik vuku bulmadan bu izninin verilmesi mümkün değildir.

Evlenme nedir ve nasıl gerçekleşir?

4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 134- 144 üncü maddeleri arasında evlenmeyle ilgili bütün hususlar açıkça düzenlenmiştir.

Bu Kanunun Evlenme izni başlıklı 139 uncu maddesinde; "Evlendirme memuru, evlenme koşullarının varlığını tespit ederse veya ret kararı mahkemece kaldırılırsa, evleneceklere evlenme gün ve saatini bildirir veya isterlerse evlenme izni belgesini verir.

Evlenme izni belgesi, verildiği tarihten başlayarak altı ay içinde evleneceklere herhangi bir evlendirme memuru önünde evlenebilme hakkı sağlar." hükmüne yer verilmiştir.

Tören yeri başlıklı 141 inci maddesinde; "Evlenme töreni, evlendirme dairesinde evlendirme memurunun ve ayırt etme gücüne sahip ergin iki tanığın önünde açık olarak yapılır. Ancak, tören evleneceklerin istemi üzerine evlendirme memurunun uygun bulacağı diğer yerlerde de yapılabilir." hükmüne yer verilmiştir.

Törenin şekli başlıklı 142 nci maddesinde; " Evlendirme memuru, evleneceklerden her birine birbiriyle evlenmek isteyip istemediklerini sorar. Evlenme, tarafların olumlu sözlü cevaplarını verdikleri anda oluşur. Memur, evlenmenin tarafların karşılıklı rızası ile kanuna uygun olarak yapılmış olduğunu açıklar." hükmüne yer verilmiştir.

Aile cüzdanı ve dinî tören başlıklı 143 üncü maddesinde; "Evlenme töreni biter bitmez evlendirme memuru eşlere bir aile cüzdanı verir. Aile cüzdanı gösterilmeden evlenmenin dinî töreni yapılamaz. Evlenmenin geçerli olması dinî törenin yapılmasına bağlı değildir." hükmüne yer verilmiştir.

Bu maddeler incelendiği evlenmenin nasıl gerçekleştiği açıkça görülmektedir. Yani Kanun metnine göre aile cüzdanının alınmasıyla birlikte evlenmenin gerçekleşmiş olacağı görülmektedir.

Evlilik mazeret izni evlenmenin tescilinden önce verilebilir mi?

Evlenme nedeniyle mazeret izninin verilebilmesi için evlenmenin tescil edilmesi gerekmektedir. Ancak, resmi nikah töreni için gün alınması da o gün itibariyle evlenmenin yapılacağı anlamına gelir ve izin süreci başlatılabilir.

Kanunda evlenme tarihinden itibaren 10 gün içinde izin kullanma zorunluluğu yok

Bir çok kamu kurumu evlenme tarihinden itibaren yani resmi nikah davetiyesinde belirtilen günden itibaren 10 gün içerisinde mazeret iznini kullandırmaktadır. Halbuki Kanun metninde böyle bir zorunluluk yoktur. Yani, kamu kurumları sen evlendin ve 10 gün geçti diye izin vermemezlik yapamaz ve yapmamalıdır. Bize göre o takvim yılı içerisinde 10 günlük mazeret izni kullandırılmalıdır. Ancak, her halükarda izin kullanılabilmesi için evliliğin vuku bulması gerekmektedir.

Dolayısıyla evlilik sürecine kadar memurların yıllık izinle bu süreci geçirmeleri gerekmektedir. Ayrıca, evlilik hazırlıkları için yıllık iznin yanında 104 üncü maddede bizatihi sayılmayan idarenin takdirinde olan mazeret izninin kullanılması da mümkün bulunmaktadır. Ancak, bu iznin verilip verilmemesi idarenin takdirindedir.

Bu konuda yasal boşluk bulunmaktadır

657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinde evlenenlere mazeret izni verileceği hüküm altına alınmasına rağmen bu iznin hangi tarihten itibaren başlayacağı ve hangi sürede kullanılması gerektiği belirtilmemiştir. Bu nedenledir ki kurumlarda farklı farklı uygulamalar yapılmaktadır. Halbuki bu konudaki boşluğu giderecek kurum olan Devlet Personel Başkanlığı çıkaracağı bir tebliğle bu konudaki kafa karışıklığını gidererek yasal boşluğu doldurabilir ve bu şekilde de kurumlar arasındaki farklı uygulamalar sona erer. Aynı sorunlar diğer mazeret izinleri için de söz konusudur. Bu sorunun çözümünün bir talimat kadar yakın olduğunu düşünüyoruz. Bütün okuyucularımın Ramazan Bayramını şimdiden kutlar, sağlık ve afiyet dolu güzel günler geçirmesini dilerim.

Bu makale 2,152 kez okundu.

Yanlış Sorulara 'doğru' Yanıtlar
Paralel Yapı Kirli İşlerini Dershanelerde Akladı
Torba Kanun Memura Neler Getirdi
Hakim ve Savcılara Sicil Affı
Ceylanpınar'da AK Partili Başkana Bombalı Saldırı
Çapulcuya Net Cevap
Kredi Kartına Ayar Geliyor
Devlet Kumar Oynatmayacak
Bebek Sahibi Olmak İsteyenlere Müjde
SGK, Danıştay'a rağmen emekli maaşını kesmeyi sürdürüyor
Kuzey Irak'la Yeni Dönem
27 bürokrat daha görevden alındı
Bu meslekler işsiz bırakmıyor
İsrail Kasten Sivilleri Vuruyor
Memur Anketinden Çıkan Vahim Sonuç
6 Milyon Kişinin Beklediği Müjde
'Milli Geliri 25 bin Dolara Çıkaramazsak...'
Suriye'de patlama: 10 ölü
Gazze’de Yapılan Bir Soykırımdır
Memurun kurumdan kuruma ve amirden amire değişen hakkı
Başbakan Erdoğan Şanlıurfa'da konuştu
Türkiye 32.5 milyar ödemekten kurtuldu
İş Sağlığı Ve Güvenliği Hizmetleri İçin Verilen Destekten Kimler Nasıl Yararlanabilir?
Sigara içenler dikkat! Görünce Şaşırmayın
2014 Temmuz Maaş Bordrosu Yayınlandı! TIKLA ZAMLI MAAŞINI ÖĞREN
Filistin BM'den uluslararası koruma talep etti
Bin Personel Alacak
Davutoğlu ile Kerry Filistin'i görüştü
"İsrail Yasaklanmış Silahlar Kullanıyor" İddiası
Gazze’de Yapılan Bir Soykırımdır
Katliam gibi kaza: 4 ölü 3 yaralı!
Felluce'de operasyon: 8 ölü
İstanbul'da sağanak yağış!
Erdoğan: Gazze İçin Görüşmeler Yaptım ama...
Türkiye 32.5 Milyar Ödemekten Kurtuldu
Irak'ta çalışma vizesi olmayana 3 ay hapis cezası
Diyarbakır'da Film Gibi Operasyon
Baba Elimi Bırakma
Netanyahu'dan Sert Açıklama
İran'da Mahkum İdam Edilmekten Son Anda Kurtuldu
Denizli'den Bir Acı Haber Daha
Ticari kazanç–serbest meslek kazancı ayrımı
Elektronik Ortamda Bildirimde Süre Uzatımı
Terleme Egzamayı Tetikliyor
Türk Dağcıları Aladağları Keşfediyor
İstanbul'da ev kiraları katlandı
İkinci el araca "ramazan" Zammı
Trafikte "pazartesi sendromu"
TBMM'de 'torba tasarı" Mesaisi Başlıyor
Yargıtay'dan elektrik abonelerini üzecek karar
Yarın Geceye Dikkat!
Kürt Bakanlar Petrol Parası İçin Türkiye'ye Geliyor
Sanatçılar IŞİD'e Karşı Rojova Sınırına Gidiyor!
Alişan: Cezaevindeyken de Yanındaydım
Beklenen Oldu
Metrobüse yoğun saat zammı geliyor
Vahim Durum,Sizde İçinde Olabilirsiniz!
Bayram Sonrası Bilet Fiyatları Uçacak!
CHP’den Yıldız Tilbe'ye 'İsrail' Eleştirisi
Çapulcu Metin Arolat'ı Yalanlayan Fotoğraf
Vatandaşa Maliye Bakanlığından Büyük Şok
Memura İkramiye DARBESİ
TİB’de ‘casus yazılım’ Krizi
Torbadan ERKEN EMEKLİLİK Çıktı
Kredi Çekeceklere Kötü Haber
Diyanetten Bosnalı Selzedelere İftar
Afganistan'da Oylar Yeniden Sayılacak
Irak'ta Sünni Vakfı Binası Havaya Uçuruldu
Dünün Türkiye'si ile Bugünün Türkiye'si bir Değil
Gazze'de ölenlerin sayısı 159'e yükseldi
İsrail Yasak Silah ve Roketler Kullandı
'Haber değeri varsa haber olur'
Enerji Yatırımlarını Ceyhan Karapınar’a Taşıyacak Adım
Hakimiyet Bila Kaydu Şart Milletindir!
Çalıntı Telefon 24 Saat İçinde Kapanacak
Ekmel Bey’in Seçim Sloganı Meğer ‘Mısır Ekmeği’ymiş!
CHP'ye Şok!
Talebenin Öz'ü
İhsanoğlu Orucunu Bu Pide ile Açtı
Bakan İslam'dan Çocuk Yaşta Evlilik Uyarısı
İskenderun Körfezi'nde deprem
Erdoğan, Sanatçılara Sahip Çıktı
Uzmanlık yapacak doktorlara kolaylaştırılmış yabancı dil sınavı
Geçmişte çok büyük hatalar yapıldı
Taraf Gazetesi ikinci kez AA'nın tekzip metnini yayımladı
Kötülüğü İslamiyet'e yapıyorlar
Hollanda’da Gazze'ye destek gösterisi
Mesajımız bütün millet tarafından benimsendi
Mahkemedeki memurun fazla çalışma ücreti
Erdoğan: Askerlerimizin gözlerinin önünde kurşuna dizildiler
Zeytinburnu'ndak 2 kişinin cesedine ulaşıldı
Başbakan'dan İsrail'e rest: Normalleşme mümkün değil
Melih Gökçek'i İsyan Ettiren Fotoğraf!
İsrailli vekilden şoke eden açıklamalar
Bu Borçlara Af Geldi
Enkazdan mucize kurtuluş
255 mahkuma toplu infaz!
İşte son seçim anketi
İsrailli konsolostan Tilbe'ye tepki: Aşağılık...
Sıcaktan bunalınca kamyoneti havuz yaptı
Erdoğan ile Begoviç arasındaki anı ağlattı
Heniye Saldırılarda 3 Yeğenini Kaybetti
Hamile Kadın Balkondan Böyle Atladı
Başbakan Erdoğan'ı Keyiflendiren Sonuç
Meteoroloji'den Şaşırtan Uyarı! Bugüne Dikkat
Ekmel Bey’in yeşil kürkü, yeni de çıktı bu türkü
3 milyon Türk için Çok Önemli Karar!
Bomba iddia! Fehmi Koru neden Habertürk'e geçti?
Erdoğan ilk turda seçilebilebilir mi?
Hızlı Trende Bilet Mesaisi
Davutoğlu: Mesele boyun eğmeyişimiz
1000 kişiyi Müslüman yaptı
İmam nikahlı eşe maaş yok
Geleceğin en iyi mesleği hangisi?
Hangi arap ülkesi İhsanoğlu için görevden alın diye baskı yaptı
Cemaatin Eski Okul Sorumlusundan Şok İddia
YSK'dan Başbakan Erdoğan'la İlgili Flaş Karar
İsrail'den Türkiye'ye sürpriz teklif
Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınacak? Bakanlık Açıkladı
Ronaldo Filistinli Çocukları Yine Unutmadı
SGK Rehberi Facebook'ta