Anasayfa » İşsizlik » ESNAFA İŞSİZLİK MAAŞI MÜJDESİ!

ESNAFA İŞSİZLİK MAAŞI MÜJDESİ!

ESNAFA İŞSİZLİK MAAŞI MÜJDESİ!

Tarih :
ESNAFA İŞSİZLİK MAAŞI MÜJDESİ!

Bildiğiniz gibi 08.12.2016 tarihinde gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısından birçok kesimi ilgilendiren önemli ekonomik kararlar ve müjde niteliğinde haberler çıktı. Bunlardan en önemlileri esnaf olanlara da tıpkı 4a yani SSK kapsamında çalışanlar gibi işsizlik maaşı verilmesi, 2017 Sosyal Güvenlik Kurumu primlerinin 9 ay süreyle ertelenmesi, faizsiz kredi, kara listede olan ve kredi çekemeyen kişilere sicil affı. Bu yazımızda esnaf olan 4b sigortalılarına yani bağkurlulara işsizlik maaşı ödenmesi şartları ve ödeme tutarının ne kadar olacağı konusunda detaylı bilgi vereceğiz.

4b Kapsamındaki Esnaflara İşsizlik Maaşı

Esnaflar için ayrı bir işsizlik fonu kurulması gündemde. Buna göre belirlenecek şartlara haiz olması koşulu ile işi terk etmek ve ya bırakmak zorunda kalan esnaflara asgari ücretin net tutarı kadar ve 10 ay süreyle işsizlik maaşı ödenebilecek. Ödenek esnafın yeni iş kurduğu ya da iş bulduğu tarihe kadar yapılacak. Böylece esnaflar da tıpkı ssk kapsamında olanlar gibi en azından işsiz olduğu süre boyunca belirli bir gelire sahip olmuş olacak. Peki mevcut uygulamada işsizlik maaşı şartları neler?

Mevcut Uygulamada İşsizlik Maaşı Şartları

İşten ayrılan bir sigortalının işsizlik maaşından faydalanabilmesi için kendi istek ve kusuru haricinde işsiz kalmış olması gerekmektedir. İşten kendi isteğiyle ayrılan ya da kusuru sebebiyle işveren tarafından işten çıkışı verilen sigortalılara işsizlik maaşı ödenmez.

-İşten ayrılış tarihinden önceki son 4 ay yani 120 gün kesintisiz çalışmış olmak,

-İşten ayrılış tarihinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün işsizlik primi yatırılmış olması gerekmektedir.

Yukarıdaki şartları sağlayan sigortalıların ayrıca işten ayrılış tarihinden itibaren Türkiye İşkur Müdürlüklerine bir ay içerisinde elden, posta yoluyla ya da internet üzerinden işsizlik maaşı başvurularını yapmaları gerekmektedir.

İşsizlik maaşı başvurularının işten ayrılış tarihinden itibaren bir ay içerisinde yapılması gerekiyor diye yukarıda bahsetmiştik.

İşsizlik maaşı başvuruları;

-İşkur şubelerine elden,

-İnternet üzerinden www.iskur.gov.tr adresinden,

-E-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr adresinden,

-Posta yoluyla,

Yapılabilmektedir.

İşsizlik maaşının kaç ay alınacağı sigortalının işten ayrılış tarihinden önceki hizmetlerine göre farklılık göstermektedir. Buna göre:

-İşten ayrılış tarihinden önce adına 600 gün işsizlik primi yatırılmış olanlar 180 gün,

-İşten ayrılış tarihinden önce adına 900 gün işsizlik primi yatırılmış olanlar 240 gün,

-İşten ayrılış tarihinden önce adına 1080 gün işsizlik primi yatırılmış olanlar 300 gün boyunca işsizlik maaşından faydalanmaktadırlar.

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir