Anasayfa » İşsizlik » İşsizler Dikkat! İş-Kur Köle Arıyor

İşsizler Dikkat! İş-Kur Köle Arıyor

İşsizler Dikkat! İş-Kur Köle Arıyor

Tarih :
İşsizler Dikkat! İş-Kur Köle Arıyor

SGKREHBERİ- YAŞAR AYDIN

Kimse kusura bakmasın, adına iş başı eğitim programı deyip de günlük 50 liraya çalıştırdığınız işçinin 320 gün boyunca emeklilik primini yatırmazsanız, hafta tatili ücretini ödemezseniz, resmi tatillerini ve istirahatli oldukları günleri görmezden gelip, 320 gün sonra kıdemmiş ihbarmış bakmadan işi bitmiş bir kağıt gibi buruşturup atarsanız bunun adına anca kölelik denir.

…

İstanbul’da yazan okurumuz Ömer bey diyor ki, “İş başı eğitim programı adı altında bir hastanede günlük 50 liraya çalışıyorum. Program süresi 31 Ocak 2017 tarihinde sona eriyor. Programda benimle birlikte çalışan başka arkadaşlar da var. Hastane yetkilileri süre bittikten sonra işe alınıp alınmayacağımızı daha söylemediler. Hiç birimiz 1 Şubatta ne olacağımızı bilmiyoruz. Ayrıca hastane bize İşkur’un verdiği günlük 50 liranın dışında aylık 500 lira da harçlık diye para veriyor. Ama emeklilik primimiz yatmıyor. Bu yapılanlar doğru mu? Ne yapabiliriz?”

…

Sevgili okurlar,

İş başı eğitim programı altında çalıştırılan işçinin süre bitiminde işveren tarafından işe alınması gibi bir zorunluluk maalesef ki yok. İşveren ister alır, isterse almaz.

Yalnız süre bitiminde işveren, program kapsamında çalışan personelden yüzde yirmisini işe almaz veya başka bir işyerinde işe alınması için referans olmazsa bir yıl süreyle program kapsamında personel çalıştıramıyor. Bir yıllık süre bittikten sonra yeniden iş başı eğitim programı adı altında personel alıp 320 gün boyunca çalıştırıp 320 gün sonra yine aynı şekilde “hadi güle güle” diyebiliyor. Ve bu döngü bir yıl ara verdikten sonra tekrar aynı şekilde devam edebiliyor.

Yüzde yirmi oranındaki personeli işe aldığınızda ise, iki ay çalıştırıp işten çıkardığınızda yine sorumluluğunuzu yerine getirmiş kabul edilip bir yıl beklemeden program kapsamında İşkur’dan yeni personel alabiliyorsunuz.

…

Gelelim, işverenin ödediği harçlığa,

Yasa gereği, işveren tarafından yapılan ve aylık brüt asgari ücretin yarısını geçmeyen ödemeler gelir vergisi kanunu gereğince vergi matrahından indirilmiyor. Ama yasada SGK primleri için böyle bir istisna getirilmemiş.

Ne var ki işbaşı eğitim programı altında çalışan vatandaşlar için İşkur emeklilik primi yatırmadığı gibi işverenin harçlık mahiyetinde yaptığı ödeme nedeniyle işveren bile emeklilik primi ödemiyor.

…

Değerli okurlar,

Aynı konuda daha önce de yazdım,  “İş-Kur kölelik süresini 320 güne çıkardı”, ” İş kursiyerleri Köle mi” diye başlayan yazılarda.

Bu yazıları eğerki  internetten arasanız İşkur personelinden bu yazılara gelen eleştirileri de görebilirsiniz

Birisi demiş ki “İşkur’un adını bile bilmiyorsun, İş-Kur yazmışsın, doğrusu İşkur”

Başka biri demiş ki, “İşkur kimseyi zorla işe almıyor. İşveren ihtiyacı olmasa da istihdama katkı olsun diye alıyor. Bir çoğu program sonrası işe alınıyor”

…

Düşünebiliyor musunuz,

Adamlar, tüm bu anlatılardan sonra “İşkur kimseyi zorla işe almıyor” diyecek kadar pişkin.

Söyler misiniz lütfen ne demek bu , o vatandaşın ihtiyacı olmasa, emeklilik priminin yatırılmadığı, hafta tatili ücretinin ödenmediği, kıdem ihbar tazminatının ödenmediği, daha doğrusu hiçbir hak iddia edemediği bir işte, sırf 50 lira alayım diye çalışır mıydı.

Söyler misiniz lütfen, bu vatandaşları, sırf istihdam artmış görünsün diye ihtiyacı olmayan bir işveren yanında nasıl görevlendirebilirsiniz? Size emanet edilen işsizlik sigortası fonundaki paraları bu şekilde çarçur etme cüretini kimden alıyorsunuz?

Hem diyorsunuz ki, işveren ihtiyacı olmasa da istihdama katkı olsun diye alıyor, hem de diyorsunuz ki  bir çoğu program sonrası işe alınıyor.

Allah akıl fikir versin, kendi yalanınıza, anca kendiniz inanabilirsiniz,

Madem işverenin ihtiyacı olmadığı halde sırf istihdam artsın diye alıyor bu vatandaşları, o zaman  söyler misiniz lütfen, ihtiyacı olmayan işveren program sonrası bu personeli niye işe alsın? Niye boş yere ücret ödesin?

…

Sevgili İşkur yetkilileri,

Sayenizde İşkur’un adını öğrendim, teşekkür ederim.

Lütfen siz de bu yazılanlara kayıtsız kalmayın, 

Ve lütfen oturduğunuz masanın karşı tarafında bir gün sizin çocuğunuzun, kardeşinizin veya bir yakınızın olabileceğini de sakın ola ki aklınızdan çıkarmayın.

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir