Anasayfa » İşveren » EV HİZMETLİSİ ÇALIŞTIRANLAR DİKKAT! BUNU YAPMAYI SAKIN İHMAL ETMEYİN

EV HİZMETLİSİ ÇALIŞTIRANLAR DİKKAT! BUNU YAPMAYI SAKIN İHMAL ETMEYİN

EV HİZMETLİSİ ÇALIŞTIRANLAR DİKKAT! BUNU YAPMAYI SAKIN İHMAL ETMEYİN

Tarih :
EV HİZMETLİSİ ÇALIŞTIRANLAR DİKKAT! BUNU YAPMAYI SAKIN İHMAL ETMEYİN

  İşten ayrılan ev hizmetlisini SGK’ya mutlaka bildirin

                Ev hizmetlerinde temizlik ve yemek yapımı ya da yaşlı ve çocuk bakımı gibi işlerde ayda 10 günden fazla süreyle ev hizmetlisi çalıştırmak istediğinizde,  SGK’ya bir kereye mahsus “Ev Hizmetlerinde 10 Gün ve Daha Fazla Çalıştırılacaklara İlişkin Bildirge” ile müracaat etmeniz yeterli.

                Bu bildirgeyle yapacağınız müracaatta, hizmetliyi evinizde ayda kaç gün çalıştıracağınızı ve ne kadar ücret ödeyeceğinizi de beyan ediyorsunuz.

…

Haliyle, sigortalının ücretinde veya prim gün sayısında bir değişiklik olmadığı sürece, sigortalı işten ayrılıncaya kadar, başlangıçta yapmış olduğunuz  bu bildirim üzerinden de prim borcu oluşmaya devam ediyor.

Hatta asgari ücret üzerinden çalıştırmayı beyan ettiğiniz işçi için takip eden yılda asgari ücret artsa bile SGK primleriniz de otomatik olarak yeni asgari ücret üzerinden hesaplanmaya devam ediyor.

…

Evinizde ayda 10 günden fazla çalışmak üzere işe aldığınız ev hizmetlisi işten ayrıldığı takdirde, en geç işten ayrılış tarihini takip eden on gün içinde “Ev Hizmetlerinde 10 Gün ve Daha Fazla Çalıştırılacaklara İlişkin Bildirge”nin “F- Sigortalının İşten Ayrılma/Durum Değişiklikleri” kısmının doldurularak SGK’ya verilmesi gerekiyor.

Ev hizmetlisinin işten ayrılmasına rağmen işten ayrıldığına dair durum değişikliğini SGK’ya bildirmez iseniz, aylık primleriniz ev hizmetlisi sanki çalışıyormuş gibi oluşmaya devam edeceğinden borç hanenizdeki rakam da her ay artmaya devam edecektir.

 O nedenle, işten ayrılan ev hizmetlisinden dolayı yıllar sonra brikmiş bir borçla karşılaşmak istemiyorsanız, işten ayrılan ev hizmetlisini SGK’ya bildirmeye sakın ola ki ihmal etmeyin.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler