Anasayfa » İşveren » Esnafımız vergi prim borçlarına 36 aya taksit

Esnafımız vergi prim borçlarına 36 aya taksit

Esnafımız vergi prim borçlarına 36 aya taksit

Maliye Bakanı Naci Ağbal: Esnafımız vergi prim borçlarını 36 aya kadar taksitle ödeyebilsin.

Tarih :
Esnafımız vergi prim borçlarına 36 aya taksit

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Adapazarı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi 61. Kongresi'nde yaptığı konuşmada, esna vefakar, cefakar, vatanına, milletine ve devletine bağlı olduğunu söyledi.

"Defter tasdiğini tamamen kaldıracağız"

Son iki yılda genç ve emekli esnaf için çok sayıda düzenleme yaptıklarını, yapmaya da devam edeceklerini vurgulayan Ağbal, genç esnaftan iş yerini açtığı zaman üç yıl boyunca 75 bin liraya kadar kazanç elde etse dahi bu kazançtan vergi almayacaklarını aktardı.

Basit usulün esnaf arasında en yaygın defter tutma yöntemi olduğuna değinen Ağbal, basit usul mükellefi bir defa gerçek usule geçti mi bir daha geri dönemediğini belirterek, "Burada haksızlık vardı. Yaklaşık 750 bin esnafımız bugün basit usulde defter tutuyor. Dolayısıyla bu kardeşlerimize önemli bir imkanı getirdik. Eğer işinde düşme olursa, tekrar basit usule dönme imkanı getirdik. Bugün esnafımızın 8 bin liraya kadar olan kazançlarından artık vergi almıyoruz. Burada 750 bin esnafımız bu uygulamadan yararlanacak. Emekli olup da esnaflığa devam eden kardeşimiz herhangi bir kesinti olmadan emekli aylıklarını alabilecek. Yakında inşallah esnafımız noterde değil, artık odasında tasdik ettirebilecek. Bunu da önemsiyoruz. Ama ilerde bu defter tasdiğini tamamen kaldıracağız." diye konuştu.

YENİDEN YAPILANDIRMADA MİTHİŞ BİR BAŞVURU ALDIK

Hainlerin 15 Temmuz gecesi bu ülkenin geleceğine alçakça bir darbe girişiminde bulunduğunu hatırlatan Ağbal, "O gece hep Sakarya'yı gördük. Sakarya'daki sizin o kahramanlıklarınızı gördük. O geceden 4 gün sonra Meclise yeniden yapılandırma kanununu getirdik. Esnafımız vergi prim borçlarını 36 aya kadar taksitle ödeyebilsin. Cumhuriyet tarihinde hiçbir yeniden yapılandırma kanunu bu kadar başvuru almamıştı. Müthiş bir başvuru aldık. Kasım ve aralık ayında gece yarılarına kadar vergi daireleri, bankalar açık kaldı. Kasım ve aralık ayında 15 milyar lira devlete para ödediniz. O sayede bütçe 2016'da daha iyi bir noktada konumlandı." ifadelerini kullandı.

Esnafa yıl başından itibaren bazı kolaylıklar getirdiklerini ve esnafın bu sayede rahat bir nefes aldığını aktaran Ağbal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde istihdam programı başlattıklarını söyledi.

Özellikle 2017'de ilk kez işe alınacak elemanlar için yüzde 35 oranında indirimler yaptıklarını dile getiren Ağbal, "Bütün primler bizden. Bütün vergiler bizden. Siz yeter ki işsiz kardeşlerimize iş imkanı sağlayın. Onlara ekmek verin, onlara aş verin. Taksi ve dolmuş esnafına 2019 yılına kadar araçlarını yenileyebilme imkanı getirdik. Artık araçlarını yenileyecekler hiçbir vergi hiçbir ÖTV ödemeyecekler. Bu da hayırlı olsun. İnşallah esnafımız devletimizin bütün imkanlarından yararlansın." dedi.

Kaynak : Anadolu Ajansı

Benzer Haberler