MİLLİ SEFERBERLİĞE REHBERLİK DAMGASI

MİLLİ SEFERBERLİĞE REHBERLİK DAMGASI

Tarih :
MİLLİ SEFERBERLİĞE REHBERLİK DAMGASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın çağrısı üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Dr. Mehmet MÜEZZİNOĞLU’nun  6 ocak 2017 tarihinde Konya’dan duyurduğu “Çalışma hayatında milli seferberlik” kampanyası kapsamında bilgilendirme, rehberlik, eğitim programı, etkinlikler ve ev ziyaretleri şeklinde faaliyetler devam ediyor.

Sosyal Güvenlik alanında önemli işlere imza atan ve son dönemlerde Kayıtdışılığın azalmasında önemli rol oynamış Sosyal Güvenlik Denetmenleri “Çalışma hayatında milli seferberlik” kapsamında son 5 ayda yaklaşık 60 bin işyerini ziyaret ettiler.

Sosyal Güvenlik Denetmenleri 30 bin işveren ve 45 bin sigortalı ile buluştular. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU ve SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim BAĞLI’nın talimatlarıyla milli seferberlik kapsamında konuşulmadık işçi ve işveren bırakmayan Sosyal Güvenlik Denetmenleri, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku kapsamında işçi ve işveren hakları, prim teşvikleri, tazminatlar ve emeklilik konusunda vatandaşlara yol gösterdi. Aynı zamanda her ilde oda ve borsalarda teşvik paketleri anlatılarak işverenlerin yapmaları gereken hususlar tek tek izah edildi.

Çalışma hayatında milli seferberlik kampanyası ile birlikte rehberliğin ne kadar önemli olduğu görülmüş oldu. Özellikle çalışma hayatındaki haklar konusunda bilgi verilmesi, kişilerle yakından ilgilenilmesi ile birlikte vatandaşın memnuniyeti yüzüne yansıdı.

Konu hakkında Sosyal Güvenlik Denetmenleri Derneği Başkanı Mustafa DUMAN “Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini düşünüyoruz. Bu minvalde çalmadık kapı bırakmadık ve ziyaretlere devam edeceğiz. Kurumumuzun dışa yansıyan yüzü olarak işçimize ve işverenlerimize yol göstereceğiz. Bu kapsamda daha çok kişiye ulaşmak için konferans ve seminer faaliyetlerine de hız kazandıracağız” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumunda önemli işlere imza atan Sosyal Güvenlik Denetmenleri bu ve benzeri yaptığı işlerle bütün Kamu kurumlarında en çok rehberlik ve denetim yapan meslek olarak dikkat çekiyor.

Kaynak : SGK Rehberi