Anasayfa » İşsizlik » Son 120 gün içinde gözaltına alınan ve ücretsiz izin kullananlar işsizlik maaşı

Son 120 gün içinde gözaltına alınan ve ücretsiz izin kullananlar işsizlik maaşı

Son 120 gün içinde gözaltına alınan ve ücretsiz izin kullananlar işsizlik maaşı

Mevcut düzenlemelere göre, işsizlik sigortasından yararlanmak için son 120 gün kesinstisiz sigorta primi ödenmiş olması gerekiyor. Bu kriter, operasyonlarda gözaltına alındığı için primleri eksik yatan, ücretsiz izin kullanan kişilere işsizlik maaşının ödenip ödenmeyeceği sorusunu gündeme getirdi.

Tarih :
Son 120 gün içinde gözaltına alınan ve ücretsiz izin kullananlar işsizlik maaşı

Türkiye İş Kurumu uzmanlarının konuyla ilgili değerlendirmesi şöyle:

NE KADAR PRİM ÖDEMEK GEREKİYOR

İşsizlik sigortasından yararlanmak için kapsamdaki kişilerin işten ayrılmadan önceki son üç yıl içerisinde, son 120 günü kesintisiz olmak üzere en az 600 gün prim ödemiş olması gerekir. Son üç yıl içerisinde en az 600 gün prim ödememiş kişiler işsizlik parası alamaz. Diğer yandan son 120 gün kesintisiz prim ödemiş olma koşulu için de bazı istisnalar vardır.

RAPOR ALAN VE GÖZALTINA ALINANLAR FAYDALANABİLİR Mİ?

İşsizlik parası almak için işten ayrılmadan önceki son 120 gün kesintisiz olarak prim ödenmiş olması gerekir. Ancak bazı durumlarda çalışanın ay içerisinde eksik günü olur. Hasta olan ve rapor alan işçinin primi eksik yatar. Yine ücretsiz izin kullanan işçinin de priminde kesinti olur. Son 120 gün kesintisiz prim ödeme şartında istirahat raporu alan, ücretsiz izin kullanan, gözaltına alındığı için eksik günü olan kişilerin eksik günleri dikkate alınmaz. Dolayısıyla işten ayrılmadan önceki 120 gün içinde raporlu olan işçi son 120 gün kesintisiz prim ödeme şartı bakımından sorun yaşamaz.


Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir