Anasayfa » İşsizlik » En kolay veterinerler en zor da sosyal hizmet mezunları iş buldu

En kolay veterinerler en zor da sosyal hizmet mezunları iş buldu

En kolay veterinerler en zor da sosyal hizmet mezunları iş buldu

Türkiye'nin bir numaralı gündem maddesi olan işsizlikle ilgili ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. Buna göre, veterinerler iş bulma oranı tüm meslekleri solladı. Verilere göre 10 veterinerden 8'i iş sahibi oldu.

Tarih :
En kolay veterinerler en zor da sosyal hizmet mezunları iş buldu

TÜİK verilerine göre, yüksekokul veya üniversite mezunları arasından Türkiye'de işgücü piyasasında değerlendirilen her 10 veterinerden 8'inin iş sahibi olduğu görüldü. Veterinerlik yüzde 82,3 istihdam oranıyla ilk sırayı alırken, bunu yüzde 79,3 ile mühendislik, yüzde 77,8 ile sağlık, yüzde 76,6 ile hukuk, yüzde 75,9 ile güvenlik hizmetleri, yüzde 72,3 ile biyoloji ve çevre bilimleri, yüzde 71,3 ile mimarlık, inşaat ile tarım, ormancılık ve balıkçılık, yüzde 71,2 ile fiziki bilimler, yüzde 69,5 ile iş ve yönetim alanları izledi.

En çok işsiz sosyal hizmet alanında

Yükseköğrenim mezunları arasında en yüksek işsizlik oranı yüzde 24 ile sosyal hizmetlerde olurken, bunu yüzde 23,5 ile iş sağlığı ve ulaştırma hizmetleri, yüzde 21,2 ile sanat, yüzde 19,2 ile gazetecilik ve enformasyon, yüzde 18,4 ile imalat ve işleme, yüzde 17 ile bilişim ve iletişim teknolojileri alanları takip etti.

 

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlgilinizi Çekebilir