Anasayfa » Medya Haberleri » Terör olmasa Güneydoğu take-off'a geçer

Terör olmasa Güneydoğu take-off'a geçer

Terör olmasa Güneydoğu take-off'a geçer

Tarih :
Terör olmasa Güneydoğu take-off'a geçer
Untitled Document Terör olmasa Güneydoğu take-off'a geçer

ERCAN BAYSAL-ANKARA

Euro Bölgesi'nde krizin etkileri devam ederken Türkiye'nin üç ay önce açıkladığı yeni teşvik paketi yatırımcıları ikna etti. Uluslararası yatırımcılar teşvik kapsamında Türkiye'ye çıkarma yaparken yerli şirketler de fabrika kurmak için yer arıyor.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz sadece Mardin Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) 170 yatırımcının yer sırası beklediğini, benzer bir durumun Diyarbakır'da da yaşandığını aktardı. Diyarbakır'da aralarında kadın girişimcilerin de bulunduğu 150 yatırımcı fabrika kurmak için arsa bekliyor. Bölgenin en önemli sıkıntısının terör kaynaklı olumsuz imaj olduğunun altını çizen Yılmaz, "Bu sorunun çözüme kavuşması Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi'nin ekonomisine ciddi katkılar sağlayacaktır. Terör sorunu olmasa GAP bölgesi take off'a (kalkış) geçer." değerlendirmesinde bulundu. Bakan Yılmaz, bölgede meydana gelen bir terör olayının uluslararası şirketlerin yatırım kararı vermesinde olumsuz etkisi olduğunu kaydetti. GAP'ın yanı sıra Van'da da tekstilkent projesi olduğunu ifade eden Yılmaz, "Bunun için gerekli kaynak hazır. Tekstilkent kurulacak. Teröre rağmen bütün bunlar oluyor. Huzurlu bir ortam olsa çok daha farklı olacaktır. İmajdan dolayı birçok fırsatı görmüyorlar." şeklinde konuştu.

OSB'lerdeki yer sorununun çözümü için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile görüştüğünü belirten Yılmaz, sorunun çözüme kavuşacağını kaydetti. Yeni teşvik sistemine Mardin ve Diyarbakır'ın yanı sıra çok fazla sayıda ilde de yoğun ilgi olduğunu dile getiren Yılmaz, OSB'lerin büyütülmesi talebi olduğunu ifade etti. Yeni teşvik paketi ile Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nde (6. Bölge) yatırım yapacaklara önemli fırsatlar sunulduğunu dile getiren Yılmaz, yerli yatırımcının Çin ve Afrika ülkeleri yerine bölgeye yatırım yapması gerektiğine dikkat çekti. Doğu'ya büyük ölçekli şirketlerin yatırım yapması gerektiğini söyleyen Yılmaz, bölge işadamları ile de görüşme halinde olduklarını kaydetti. Yılmaz, "Özel sektör odaklı kalkınma hedefimiz var. Uluslararası şirketler ve Batı'dan bölgeye yatırım gelmesi lazım. İşadamları bu konuda kararlı olmazsa sürdürülebilir olmaz." diye konuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni teşvik paketi ile yatırımcıya KDV istisnasından Gelir Vergisi stopaj desteğine, sigorta ve prim ödemelerinden çeşitli vergi muafiyetlerine kadar önemli fırsatlar sunuluyor. Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) bölge için önemli olduğunun altını çizen Bakan Yılmaz, dokuz ildeki ticaretin sürekli artış gösterdiğini vurguladı. GAP'tan 2002 yılında 700 milyon dolarlık ihracat yapıldığını hatırlatan Bakan, aynı rakamın 2011 yılı sonu itibarıyla 6,9 milyar dolara çıktığını bildirdi. GAP Eylem Planı'nın revize edildiği bilgisini veren Yılmaz, eskiden sulama ve enerji odaklı olan GAP bölgesine teknokentler kurulduğunu aktardı.

Kaynak : Zaman

İlgilinizi Çekebilir