Anasayfa » Emekli » 100 bin gazinin dosyası yeniden incelenecek

100 bin gazinin dosyası yeniden incelenecek

100 bin gazinin dosyası yeniden incelenecek

Tarih :
100 bin gazinin dosyası yeniden incelenecek

100 bin gazinin dosyası yeniden incelenecek

HAZAL ATEŞ

15.07.2012 SGK harekete geçti, kazada ölen 'Vazife malulü' ere maaş bağlanırken, ailesinin gelir durumunda şart aranmayacak.

SABAH'ın Türkiye'de 6 bin er ve erbaşın terör olayları nedeniyle akıl sağlığını yitirdiğini gündeme getirmesinin ardından harekete geçen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bütün harp malullerinin dosyalarını inceleme kararı aldı. Yeni yasa kapsamında, İstiklal, Kıbrıs, Kore gazilerinden terör mağdurlarına kadar binlerce dosya yeni yasaya göre tekrar güncellenecek. Yetkililer "Toplam 100 bin dosya üzerinde çalışacağız. Aylıklar da yeniden hesaplanacak" dedi. Mevcut sistemde, askerlik yaparken kaza geçirip yaşamını yitirenler ve arkadaşının silahıyla vurulanlar "vazife malulü" kabul ediliyor ve eğitimine bakılarak "şartlı aylık" bağlanıyor.

Ancak, aileden herhangi birinin asgari ücret kadar geliri varsa aylık verilmiyor. Yeni uygulamayla artık harp malulü, nöbet, tatbikat, atış gibi görev ve hizmet sırasında şehit olan erbaş ve erlerin anne, babalarına aylık bağlanmasında muhtaçlık, malullük şartı aranmayacak. Operasyona giderken kaza yapan zırhlı araçta yaşamını yitirenler ve karakolda nöbet tutarken savunma amaçlı döşenen mayılara basanların ailelerine de terör aylığı bağlanacak. SGK, yeni düzenlemeler kapsamında Uludere gibi olaylarda yaşamını kaybedenlerin ailelerine de aylık ödeyecek. SGK, düzenlemeleri yaparken, geriye dönük herhangi ödeme yapmayacak. Bugüne kadar açılmış davalar da son bulacak.

Kaynak : Sabah

Benzer Haberler