Anasayfa » İşsizlik » 212 bin kişi iş buldu, işsizlik yeniden yüzde 9'a inerek nisan rekorunu kırdı

212 bin kişi iş buldu, işsizlik yeniden yüzde 9'a inerek nisan rekorunu kırdı

212 bin kişi iş buldu, işsizlik yeniden yüzde 9'a inerek nisan rekorunu kırdı

Tarih :
212 bin kişi iş buldu, işsizlik yeniden yüzde 9'a inerek nisan rekorunu kırdı
212 bin kişi iş buldu, işsizlik yeniden yüzde 9'a inerek nisan rekorunu kırdı

İşsizlikte düşüş sürüyor... Geçen yılın nisan döneminde yüzde 9.9 olan işsizlik yüzde 9'a geriledi. İşsiz sayısı bir yılda 212 bin kişi azaldı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 'Bu oran nisan ayları göz önüne alındığında bir rekor. Mayısta da yeni bir rekor bekliyorum' dedi

İŞSİZLİKTEKİ iyileşme Nisan döneminde de devam etti ve geçen yılın aynı dönemine göre 0.9 puan düşüşle yüzde 9'a geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı da önceki döneme göre 0.1 puanlık azalışla yüzde 9 oldu.

GENÇ İŞSİZLİĞİ AZALIYOR

Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam bir önceki döneme göre 165 bin kişilik, işsiz sayısında ise 2 bin kişilik artış oldu. Toplam işsiz sayısı ise geçen yıla göre 212 bin kişi azalarak 2.425 milyon kişiye düştü. Bir önceki dönem olan Mart'ta işsizlik yüzde 9.9 olarak açıklanmıştı.
l MEVSİM etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranı bir önceki döneme göre 0.2 puanlık artış ile yüzde 49.7, istihdam oranı 0.2 puanlık artış ile yüzde 45.2, işsizlik oranı ise 0.1 puanlık azalış ile yüzde 9 seviyesinde gerçekleşti.
l GENÇ nüfusta işsizlik oranı ise nisan döneminde önceki yılın aynı dönemindeki yüzde 17.9'dan yüzde 16.7'ye geriledi.
l NİSAN döneminde istihdam edilenlerin sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 675 bin kişi artarak 24.63 milyon kişiye yükseldi.

Çağlayan, mayısta rekor bekliyor

EKONOMİ Bakanı Zafer Çağlayan, açıklanan verilerin nisan ayları içindeki en düşük işsizlik oranı olduğunu söyleyerek, 'Yazın yaşanacak canlanma ile şimdiye kadarki en düşük işsizlik oranı olan yüzde 8.8'den daha düşük bir işsizlik yakalanacaktır. Bunu Mayıs ayında görebiliriz' dedi.
BGC Partners Başekonomisti Özgür Altuğ ise, işgücü piyasasında iyileşmenin marta göre ivme kazandığını söyleyerek, 'Yıllık bazda istihdam artışı ağırlıklı olarak hizmet sektöründeki iyileşmeden kaynaklanıyor. Nisan ayı verisi Merkez Bankası için bir sürpriz olmayacaktır' diye konuştu.

Kaynak : Akşam

Benzer Haberler