Bağ-Kur yetim aylığının kesilmesi doğru mudur?

Bağ-Kur yetim aylığının kesilmesi doğru mudur?

Tarih :
Bağ-Kur yetim aylığının kesilmesi doğru mudur?

Annemin babası 14 Mart 1999'da, babam 9 Haziran 2012'de vefat ettiler. Dedem Bağ-Kur, babam Emekli Sandığı emeklisi idiler. Anneme, Temmuz 2012'den itibaren babamdan dul aylığı, dedemden yetim aylığı bağlandı. SGK'dan gelen yazıda; dedemin ölüm tarihi itibari ile hak sahibi çocuklarına (anneme) aylık bağlanması için gelir unsuru arandığı, eşinden aldığı dul aylığının (aylık 1.300 TL) asgari ücretin üzerinde olduğundan Bağ-Kur yetim aylığının kesildiği, Temmuz 2012'den itibaren ödenen aylıklar nedeniyle de 18.059,24 TL borç çıkartıldığı ifade edilmektedir. Dul aylığı bağlandığı 2012'de de aylığı asgari ücretin üzerinde idi. Buna göre; Bağ-Kur yetim aylığının kesilmesi doğru mudur, böyle bir yasa varsa neden maaş bağlanmıştır, çıkarılan borç bizim için çok yüksek olup, ne yapabiliriz?

Ölüm aylığı bağlanmasında veya bağlanan aylığın kesilmesinde, kendisinden aylık bağlanacak sigortalının vefat tarihinde geçerli olan Yasa hükümleri esas alınıyor. Dedenizin vefat tarihinde geçerli olan Yasa hükümlerine göre, annenizin babanızdan aldığı aylık tutarı da dahil olmak üzere aylık geliri brüt asgari ücreti aştığından, dedenizden bağlanan aylığın kesilmesinde Yasaya aykırı bir durum ve yapabileceğiniz bir şey de maalesef yok. Ancak aylık bağlanması SGK?nın hatalı işleminden kaynaklanmışsa, borcu, tebliğ tarihinden itibaren 24 ay içinde öderseniz faiz alınmaması gerekir. Bu yönde itiraz etmeniz mümkün olabilir.

Eski vergi kaydına bağlı olarak Bağ-Kur kaydı yapılabilir mi?

4 Haziran 2015 tarihli Sözcü Gazetesinde, Sedat Çekiç isimli okurunuz 1937 doğumlu annesinin 1988 ve 1989 yıllarındaki Bağ-Kur çalışmasını canlandırdığını belirtmekte. Ne zaman canlandırdığını belirtmemiş. Benzer durumda, 1957 doğumlu eşimin 1989-1993 yıllarında 4 yıl gerçek usulde vergi mükellefiyeti var, fakat Bağ-Kur girişi yok. Mevcut yasalara göre bunu canlandırabilir miyim? Ayrıca canlanırsa sigorta başlangıcı 1989 yılı sayılır mı?

Söz konusu okurumuz, Bağ-Kur sigortalılığını nasıl canlandırdığını belirtmemiş. Mevcut yasal düzenlemeye göre, Bağ-Kur sigortalılığının geçmişteki vergi kaydına bağlı olarak canlandırılması idari aşamada mümkün değil. Ancak mahkeme kararıyla canlandıranlar var. Siz de yargı yolunu deneyebilirsiniz. Lehte karar çıkması halinde, 1989 yılı sigorta başlangıcı sayılır.


Sezgin Özcan- Sözcü
Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir