Çalışmaya başlarsam malullük aylığım kesilir mi?

Çalışmaya başlarsam malullük aylığım kesilir mi?

Tarih :
Çalışmaya başlarsam malullük aylığım kesilir mi?

2006 yılında böbrek yetmezliği neticesinde diyaliz makinesine bağımlı olarak yaşamaya başladım. Yüzde 90 özür oranı ile malulen emekli maaşım bağlandı. 2013 yılında ise kadavradan böbrek nakli oldum. Özür oranım değişir mi? Hala özürlü araç alabilir miyim? Ayrıca çalışma imkânım var mı?

Malul veya engellilerin taşıt alımlarında özel tüketim vergisi istisnası uygulamasında, "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" (veya raporun alındığı tarihte yürürlükte olan engelli sağlık kurulu raporu verilmesine yönelik ilgili diğer yönetmelik/mevzuat) çerçevesinde yetkili sağlık kurumlarından alınan engelli sağlık kurulu raporu aranıyor. Raporunuz bu tanıma uygun ve süresiz ise herhangi bir tarihle sınırlı olmaksızın söz konusu rapora dayanılarak istisnadan yararlanabilirsiniz.

4/a (SSK) kapsamında çalışmaya başlarsanız malullük aylığınız kesilir. Ancak 4/b (Bağ-Kur) kapsamında çalışırsanız malullük aylığınız kesilmez. Malullük aylığınızdan yüzde 10 oranında sosyal güvenlik destek primi kesilir.

Malulen veya engelli hakkıyla emeklilik

Ağabeyim, engelli raporuyla emeklilik için SGK?ya başvurdu, raporlar yeterli denildi. Ağabeyimin psikolojik rahatsızlığı işe başladıktan birkaç sene sonra başladı. İşe 18 yaşındayken başladı. İşe başlangıç tarihleri de bunu kanıtlıyor, fakat SGK kabul etmiyor ve 6 sene daha prim yatırmamızı istiyorlar. Nasıl bir yol izlemeyiz?

Verdiğiniz bilgiler yetersiz. Ağabeyinizin engellilik oranını belirtmemişsiniz. Engelli hakkıyla emeklilik için mi yoksa malulen emeklilik için mi başvurduğu, neye göre 6 yıl daha prim yatırılması gerektiği sorunuzdan net olarak anlaşılmıyor. Malulen emeklilik için hastalığının ilk defa sigortalı olunan tarihten sonra ortaya çıkmış olması, en az yüzde 60 oranında çalışma gücü kaybı, 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 prim günü gerekiyor. Engelli hakkıyla emeklilik için ise engellilik oranına ve sigorta başlangıç tarihine göre tespit edilen sigortalılık süresi ve prim günü şartlarını sağlamak gerekiyor.

Sezgin Özcan- Sözcü

İlgilinizi Çekebilir