Anasayfa » Soru Cevap » 5 soruda kıdem tazminatımı alabilir miyim?

5 soruda kıdem tazminatımı alabilir miyim?

5 soruda kıdem tazminatımı alabilir miyim?

Bize gelen sorulardan sizler için seçtiğimiz beş tanesini cevaplıyoruz.

Tarih :
5 soruda kıdem tazminatımı alabilir miyim?

1- Her evlenen kıdem tazminatı alamaz

Yaklaşık 5 yıldır kurumsal bir firmada çalışıyorum 11.07.2017 de evlendim. Şuan evlilik nedeniyle işten ayrılmak istiyorum kıdem tazminatı alirmiyim. Nuri Çelik

1475 sayılı Kanunun 14 üncü maddesine göre çalışanlara belirli şartlarla kıdem tazminatı ödenmektedir. Buna göre, aynı işverene bağlı çalışma süresinin en az 1 yıl olması ve iş sözleşmesinin;

1- İşveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık nedenleri dışındaki nedenlerle,

2- İşçi tarafından sağlık, iyi niyet ve ahlak kuralarına aykırılık veya işyerinde işin durması benzeri nedenlerle,

3- Askerlik görevi nedeni ile,

4- Emeklilik hakkının elde edilmesi veya bu kapsamda gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması nedeni ile,

5- Kadın işçinin evlenmesi nedeni ile,

6- İşçinin ölümü nedeni ile,

feshi halinde çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatı ödenmektedir.

Dolayısıyla evlilik nedeniyle iş akdini fesheden sadece kadın sigortalılar kıdem tazminatı alabilir.

2- Konuşmada zorlanıyorum, işi bırakıyorsam kıdem tazminatı alabilir miyim?

Yaşım 38 kekemeyim ve bir şirkette 12 yıldır çalışıyorum. Konuşma esnasında çok zorlandığım anlar oluyor. Kendi isteğimle işi bırakırsam tazminat alabilirmiyim? Songül

1475 sayılı Kanunun 14 üncü maddesine göre çalışanlara belirli şartlarla kıdem tazminatı ödenmekte olup, sizin şartlarınızın bu maddeye uygun olmadığını düşünüyoruz.

3- Riskli gebelik nedeniyle işi bırakırsam kıdem tazminatı alabilir miyim?

3 senedir taşeron firmada çalışıyorum. 3 aylık hamileyim ve riskli gebelik durumum var. Doktorum da riskli gebelik olduğu için ağır işlerde çalışamaz raporu verdi. Kendi isteğimle çıkarsam tazminat alabilir miyim?

1475 sayılı Kanunun 14 üncü maddesine göre çalışanlara belirli şartlarla kıdem tazminatı ödenmekte olup, sizin şartlarınızın bu maddeye uygun olmadığını düşünüyoruz.

4- 10 yıldır aynı iş yerinde çalışmaktayım 3600 iş gününü doldurdum kıdem tazminatımı alabilirmiyim?

10 yıldır aynı iş yerinde çalışmaktayım 3600 iş gününü doldurdum emeklilikte yaşa takılanlardanım kıdem tazminatımı alabilirmiyim. Kemal

15 yıl 3.600 günle kıdem tazminatı, emeklilik için yaş dışındaki diğer şartları doldurmak anlamına gelmektedir. Prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresini dolduran işçi yaş şartını çalışmadan bekleyebilir ve bu nedenle işinden ayrıldığında kıdem tazminatı alabilir.

Ancak bu durum bütün işçiler için 15 yıl, 3.600 günle söz konusu olmayabilir. 15 yıl 3.600 gün şartı 8.9.1999 öncesinde ilk kez sigortalı olanlar için geçerlidir. Örneğin, 1 Ocak 2000 tarihinde ilk kez sigortalı olan bir işçinin yaş dışındaki şartları tamamlaması nedeniyle kıdem tazminatı alabilmesi için 4.500 prim günü ve 25 yıl sigortalılık şartlarını tamamlaması gerekmektedir. Yani 15 yıl 3.600 gün herkes için geçerli bir şart değildir. 8.9.1999 sonrasında ilk kez sigortalı olanlar sigortalı oldukları tarihe göre farklı şartlara tabidirler.

İlk kez sigortalı olunan tarihe göre değişen emeklilik koşullarından prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresini dolduran işçiler, bu durumlarını tespit eden yazıyı bağlı oldukları SGK il veya ilçe müdürlüklerinden alıp işverene verdikleri takdirde kıdem tazminatlarını alabilirler. SGK gerekli kontrolleri yaparak kişinin emeklilik için gerekli yaş dışındaki diğer şartları tamamlamış olması halinde çalışana “kıdem tazminatı alabilir” yazısı vermektedir.

İşverenin bu yazıyı kabul etmemesi veya kıdem tazminatı ödememesi mümkün değildir. İşverenin bu yazıya rağmen tazminat ödememesi halinde işçi mahkemeye başvurarak kıdem tazminatını talep edebilir. Ancak bu yazının SGK’dan alınmış olması çok önemlidir. İşçi bu yazı olmadan işverenden kıdem tazminatı talep ederse işveren yazıyı görmeden ödeme yapmayabilir.

İşçi, emeklilik için yaş dışındaki diğer şartları tamamlamış olması nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanmışsa tazminatını son işvereninden alır. Son işverenine bağlı olarak yalnızca 1 yıl çalışmış işçi 1 yılın karşılığı olarak 1 brüt ücreti tutarında kıdem tazminatı alabilir.

5- Üniversiteye başlayacağım için işi bırakırsam kıdem tazminatımı alabilir miyim?

1 yıl 3 aydır çalışıyorum. Üniversiteye başlaycağım için istifa edeceğim, kıdem tazminatı alabilir miyim?

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler