Anasayfa » GSS » Genel sağlık sigortasına yeni af çıktı mı çıkmadı mı?

Genel sağlık sigortasına yeni af çıktı mı çıkmadı mı?

Genel sağlık sigortasına yeni af çıktı mı çıkmadı mı?

Tarih :
Genel sağlık sigortasına yeni af çıktı mı çıkmadı mı?

SGK’nın yayınlamış olduğu son yönetmelik sonucu genel sağlık sigortası borcu olana yeni bir af mı çıktı konusunu işleyip sizlerden gelen soruları cevaplayacağım.

10 Kasım 2017 tarihli Resmi Gazete ’de yayınlanan yönetmelik sonucu yazılı ve görsel medyada sanki genel sağlık sigortasına (GSS) yeni bir af gelmiş borçlar siliniyormuş gibi haberler havada uçuşuyor. Olayın doğrusu ise 08.03.2017 tarihinde 6824 sayılı torba yasa ile gelen af maddesinin sanki yeni bir af gibi tekrar edilmesindendir.

6824 sayılı Torba Kanun 8 Mart 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Torba kanunun en önemli maddelerinden biride genel sağlık sigortasına borcu olanların borçlarını ödemeleri için yeni bir af kanunu çıktı.

Kısa bir şekilde 6824 sayılı torba kanunu ile yapılan GSS düzenlemesi maddelerini hatırlayalım.

– 1 Nisan 2017 tarihi öncesine ait GSS borcu olup, hiç gelir testine başvurmamış olanlardan gelir testine başvurup da sonucuna göre aile içerisinde kişi başına düşen aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkanların geriye dönük tüm borçları silinecek.

– Bu kapsama girmeyenlerin ise GSS borçlarına ait tüm gecikme zammı ve cezaları silinecek. Aylık borç anaparaları 53 liranın altında kalanların borçları değişmeyecek, ancak daha yüksek olanların borçları ise aylık 53 lira üzerinden yeniden hesaplanacak.

– 1 Nisan 2017 tarihi öncesine ait GSS borcu olanlar, geriye dönük bir yıl içerisinde en az 30 GSS prim günü olduğu sürece, 1 Nisan 2018 tarihine kadar sağlık yardımından yararlanabilecek, yani 1 Nisan 2017 tarihi öncesine ait borçlar sağlıktan yararlanmaya engel teşkil etmeyecek.

YENİ AF YOK, ESKİNİN ÖDEME SÜRESİ DEVAM EDİYOR

Yukarıda da belirttiğim gibi 10.11.2017 tarihinde yayınlanan yönetmelikle Genel Sağlık Sigortalılarına yeni bir af getirilmemiş olup sadece 6824 sayılı torba kanunu ile gelen 01.04.2017 öncesi GSS prim borçlarına af devam etmektedir. Bu aftan yararlanan vatandaşlar borçlarının tamamını 30.04.2018 tarihine kadar ödeyebilirler.

Mustafa İşcan

Kaynak : Milli Gazete

Benzer Haberler