Anasayfa » Sigortalı » 4B’li, 4C’li, taşeron, üniversiteli işçi, emekli bu toplantıyı bekliyor

4B’li, 4C’li, taşeron, üniversiteli işçi, emekli bu toplantıyı bekliyor

4B’li, 4C’li, taşeron, üniversiteli işçi, emekli bu toplantıyı bekliyor

Tarih :
4B’li, 4C’li, taşeron, üniversiteli işçi, emekli bu toplantıyı bekliyor

Önümüzdeki hafta Kamu Personel Danışma Kurulu, toplu sözleşmede imzalanmayan kadro talepleri gündemiyle toplanıyor.

Bilindiği gibi geçtiğimiz Ağustos ayında dördüncü dönem toplu sözleşme görüşmeleri yapılmış ve 3 milyondan fazla memur ile 2 milyona yakın memur emeklisinin alacağı 4 ayrı zam oranı belirlenmiş, bazı sosyal ve mali haklar da imza altına alınmıştı. Bu toplu sözleşme görüşmelerine sendikalar birçok taleple geldi, bu konular da görüşülmüş ancak çözümleri sonraya bırakılmıştı.

Bunların içinde en önemlileri kamuda çeşitli statülerde çalışan görevlilerin kadro taleplerini oluşturuyordu. 28 Kasım'da toplanacak olan Kamu Personel Danışma Kurulu (KPDK) işte bu taleplerden oluşan gündemle toplanacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlığında, bakanlığın Reşat Moralı Salonu'nda yapılacak toplantıya, Memur- Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK yöneticilerinin yanı sıra hizmet kollarında yetkili sendikaların genel başkanları da katılacak. İşte kurulda konuşulacak konular:

Kamuda sözleşmeli olarak çalışan 4B'liler 4A dediğimiz kadrolu memurların elde ettiği haklara kavuşmak istiyor. Özellikle çakılı kadrolar, aile birliğini bozuyor. Tayin ve terfi imkanı bekleniyor. Bu konuda bir çalışma da zaten yürütülüyor.

Kamuda özelleştirme sonucu görevlendirilen 4C'liler de kadro imkanı getirilmesini bekliyor. Çeşitli mali ve sosyal haklar verilen 4C'lilerin şimdi talebi kadrolu olmak. Bu konuda da uzun süredir bir çalışma zaten yürütülüyordu.

Üniversite mezunu olup memur işi yapmalarına rağmen işçi kadrosunda çalıştırılan üniversiteli işçiler de yaptıkları işe uygun olarak memur kadrolarına atanmak istiyor.

Taşeron çalışanların kadroya geçirilmesi konusunda hazırlanan ve Başbakan Binali Yıldırım'a sunulan Maliye Bakanlığı'nın ve Çalışma Bakanlığı'nın iki ayrı taslağını bu köşeden tüm detaylarıyla yazmıştık.
KPDK'da bu konudaki çalışmalarla ilgili görüş alışverişi yapılması da bekleniyor. Bu taslakların şimdi birleştirilmesi bekleniyor.

Toplu Sözleşme masasına gelen; dini milli bayramlarda ikramiye verilmesi konusunun da bu toplantıda konuşulması bekleniyor.

1980 darbesi sonrası cuntacıların hazırladığı kılık kıyafet yönetmeliğinin değiştirilmesi de talepler arasında. Bu konuda daha önce hazırlanan taslak Başbakanlığa sunulmuştu. Bu taslağın detaylarını sizinle paylaşmıştım. Darbenin son kalıntısı bu yönetmeliğin de değiştirilmesi bekleniyor.

Faruk ERDEM - www.yeniasir.com.tr

İlgilinizi Çekebilir

Trafik sigortalarında eksper masrafı için yeni öneri
Hak-İş'ten kritik zam açıklaması!
Güneydoğu'da aşiretlerden birlik çağrısı
24 Mart 2019'dan önemli gündem başlıkları
Erzurum Pasinler SYDV Geçici 2 İşçi Alacak
Yargıtay acımadı: Bunu yapan yandı!
Emekliye bin 102 TL
Ankara Ticaret Odası Uzman Yardımcısı Alacak
Fotoğraf çekmek için indiler! Koku gelmeye başlayınca...
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı
5510'da engelli aylığı nasıl düzenlenmiştir?

Benzer Haberler