Anasayfa » Soru Cevap » İşten ayrılan sağlık yardımı alabilir mi?

İşten ayrılan sağlık yardımı alabilir mi?

İşten ayrılan sağlık yardımı alabilir mi?

Tarih :
İşten ayrılan sağlık yardımı alabilir mi?

Eksik günlerimi borçlanma ile tamamlayıp 4.5 yıl çalıştığım şirketten tazminatımı alabilir miyim? İşten ayrıldıktan sonra ne kadar daha sağlık yardımı alabilirim? Ya da nasıl sağlık yardımı alırım?

İşe başlangıcınıza göre sigortalılık sürenizi tamamlamışsanız ve eksik prim günlerini borçlanıp ödeyerek prim gününüzü de tamamladığınız takdirde sadece yaşı bekleyecekseniz, SGK'dan bu süreleri doldurduğunuza ilişkin alacağınız yazı ile işverenliğe müracaat ederek tazminatınızı alabilirsiniz. İşten ayrıldıktan sonra toplamda 100 gün daha sağlık yardımı alırsınız. 100 gün tamamlandıktan sonra çalışmamanız durumunda genel sağlık sigortası primi ödemelisiniz. Bunun için gelir testi yaptırmanız gerekiyor.

Ailedeki kişi başına düşen gelire göre de ya devlet tarafından sağlık hizmeti alacak ya da genel sağlık sigortası primi ödemeniz gerekecektir.

İşyerinde 11 ay, 15 gündür çalışıyorum, firma ihaleyi kaybetti, herkese tazminatını ödedi, benimde alma hakkım var mı?

İş Kanunu'na göre kıdem tazminatına hak kazanmak için bir yılı doldurmuş olmak gerekir. 1 yılı doldurmayanlar kıdem tazminatı alamaz.

Ancak belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışmış iseniz işveren iş sözleşmenizin sonlanacağını önceden haber vermek zorundadır. Eğer yazılı olarak size bildirimde bulunmamış ise size ihbar tazminatı ödemek zorundadır.

11 ay, 15 gün çalışmanız var ise size 4 hafta önceden yazılı olarak bildirimde bulunması gerekir.

Bunu yapmamış ise size 4 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı ödemesi gerekir.

Çalıştığım işin ağır olmasından dolayı kendi isteğimle işten ayrılmak zorunda kaldım. İşin ağır olduğunu belirtip mahkemeye versem kazanabilir miyim? Beni bu konuda aydınlatır mısınız? Çünkü kendi isteğimle ayrılınca 2.5 yıllık tazminatımı alamadım.

İş Kanunu'na göre işin ağır olmasından dolayı kendi isteğiyle işten ayrılmak tazminat hakkı doğurmaz.

Bunu mahkemeye de verseniz bir sonuç alamazsınız. Ancak, tazminat hakkının doğması için işverenin sizi iş sözleşmesinde belirtilen işler dışında işler vererek çalıştırmış veya kasıtlı olarak yıldırma ve bezdirme uygulamak için fazla ve ağır iş vermiş olması durumunda mahkemeye dava açarak tazminat talep etme hakkınız olabilirdi.

Ali Şerbetçi

Kaynak : Takvim

Benzer Haberler