Anasayfa » GSS » Hastaneye gidilen sürenin ücreti kesilir mi?

Hastaneye gidilen sürenin ücreti kesilir mi?

Hastaneye gidilen sürenin ücreti kesilir mi?

Tarih :
Hastaneye gidilen sürenin ücreti kesilir mi?

Özel sektörde çalışıyorum. Bazen sağlık sorunları sebebi ile hastaneye gidiyoruz. Hastaneden iş başı belgemizi de getiriyoruz. Buna rağmen bu süre mesaimizden kesiliyor. Bu durumda muhasebe birimine hastaneden getirdiğimiz belgenin ne işe yaradığını soruyoruz. İşten atılmamanı sağlar diye cevap veriyorlar. Acaba bu ne kadar doğru bir uygulamadır? Eğer bir yanlışlık var ise hakkımızı hangi kanun ve esasa göre talep edeceğiz?

İşçi ile işveren arasında yapılmış bir iş sözleşmesi varsa, iş sözleşmesi ya da toplu iş sözleşmesinde, işçinin geçici iş göremezlik ödeneği alamadığı iki günlük istirahat süresi için işverence işçiye ücretinin ödeneceğine dair bir hüküm varsa, işverenin işçiye söz konusu iki gün için ücretini ödemesi gerekmektedir.

Bu durumda sigortalılar 3 günden az süreli istirahatleri için işverenden ücret talep edebilmektedirler. Ancak burada unutulmaması gereken bir nokta vardır.

Bu nokta şudur; sigortalı yevmiyeci/ gündelikçi olarak çalışıyor ve günlük ücret esasına göre ücret alıyorsa, işverenin çalışılmayan günlerin ücretlerini kesebileceğidir. İşte burada sizin hangi şartlara göre çalıştığınız büyük önem arz ediyor.

Ali ŞERBETÇİ

Kaynak : Takvim

İlgilinizi Çekebilir

Mesleki eğitimde tekstil mezunlarının istihdamı artacak
Maden ocağında göçük: 1 işçi mahsur
Bakan Pakdemirli'den destek ödemesi müjdesi
O belediye taşeron işçilere ücret artışı yaptı!
AK Parti, CHP ve MHP'li başkanlardan 'dostluk fidanı'
Bakanlıktan, 2019 yılı giyecek yardımı için Genelge!
KPSS şartı aranmıyor! 356 personel...
O kamu personeline ek zam gündemde! Kurul toplandı...

Benzer Haberler