Anasayfa » Sigortalı » Torba Kanundaki asgari ücretliyi sevindiren madde

Torba Kanundaki asgari ücretliyi sevindiren madde

Torba Kanundaki asgari ücretliyi sevindiren madde

Vergi tarifesindeki artış nedeniyle asgari ücretlinin net ücreti düşmekteydi. Asgari ücretlinin gelirinin hiçbir şekilde bin 404 liranın altına düşmemesini sağlamak üzere Torba Kanunla kabul edilen madde;

Tarih :
Torba Kanundaki asgari ücretliyi sevindiren madde

MADDE 15- 193 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 87- 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin net ücretleri bu Kanunun 103 üncü maddesinde yazılı tarife nedeniyle 32 nci maddedeki esaslara göre sadece kendisi için asgari geçim indirimi hesaplanan asgari ücretlilere 2017 yılı Ocak ayına ilişkin ödenen net ücretin altında kalanlara, bu tutar ile 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin olarak aylık hesaplanan net ücreti arasındaki fark tutar, ücretlinin asgari geçim indirimine ayrıca ilave edilir. Bu fıkrada geçen net ücret, yasal kesintiler sonrası ücret tutarına asgari geçim indiriminin ilavesi sonucu oluşan ücreti ifade eder.

Bu Kanunun bu maddeye aykırı olan hükümleri 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayları için uygulanmaz.

Bu maddenin yayımlandığı tarih itibarıyla birinci fıkrada yer alan dönemlere ilişkin olarak verilmiş olan muhtasar beyannamelerde beyan edilen ve birinci fıkra hükmü kapsamında ilave asgari geçim indirimi uygulanamaması nedeniyle çalışanlarca fazla ödenen vergiler, bunlara iade edilmek üzere, vergi sorumlularınca bu maddenin yayımı tarihinden sonra verilecek muhtasar beyannameler üzerinde hesaplanan vergiden mahsup edilmek suretiyle reddolunur.

Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar ile mahsup şeklini ve dönemini belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir.”

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir

Dicle Nehri'nde gemi battı! En az 40 ölü
E-devlet üzerinden 5 yeni hizmet
KDK Başkanı: Her şeyin temelinde adalet var
20 bin öğretmen alımında kontenjanlar yayımlandı
Emniyetten rüşvet alan polislere ilişkin açıklama
Bu densizlere haddini bildireceğiz'
AK Parti, CHP ve MHP'li başkanlardan 'dostluk fidanı'
Rabia Naz'ın babası gözaltına alındı

Benzer Haberler