Tazminata neden olan sağlık sorunları nelerdir?

Tazminata neden olan sağlık sorunları nelerdir?

Tarih :
Tazminata neden olan sağlık sorunları nelerdir?

Özel bir şirkette çalışan bayanım. Sağlık sorunlarımdan dolayı işten ayrılmak istiyorum. İşten ayrıldığımda kıdem tazminatımı alma hakkım var mı? Bu konuda neler yapmalıyım?

İş Kanunu'na göre işçi iş sözleşmesini, sağlık nedeniyle; iş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması, işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa, işçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa bildirimsiz olarak fesh edebilir ve tazminat talep edebilir.

Bunun dışındaki bir sağlık nedeniyle iş sözleşmesini fesh ederse tazminat talep edemez. Sizin sağlık sorunlarınız yukarıda belirttiğim şartlar dahilinde ise tazminat talep edebilirsiniz.

Kendi hastalığı nedeniyle çalışamayacağını iddia eden işçinin, işten ayrıldıktan sonra mağduriyet yaşamaması için, bu durumu bir sağlık raporuyla belgelendirmesinde fayda vardır.

Yani, sadece işçisinin beyanıyla işveren kıdem tazminatını ödemez. Alınacak sağlık raporunda; işçinin yapmakta olduğu işin, niteliği itibariyle, işçinin sağlığı için ya da yaşamı için tehlike oluşturduğuna dair bir ibarenin bulunması gerekecektir.

Kaynak : Takvim

İlgilinizi Çekebilir

Mali’de katliam: En az 100 ölü
24 Mart 2019'dan önemli gündem başlıkları
Kayseri Felahiye İmar Geçici 11 İşçi Alacak
Erken emeklilikte acele edin, fırsat kaçıyor!
O kamu personeline 5.905 TL ödül! İşte kamudaki ödül detayları...
Kendi işinin patronu oldu, Avrupa'ya ihraç ediyor
Yargıtay acımadı: Bunu yapan yandı!
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı

Benzer Haberler