Anasayfa » Emekli » SGK, Bağ-Kur'luların ölüm aylığında ezber bozdu

SGK, Bağ-Kur'luların ölüm aylığında ezber bozdu

SGK, Bağ-Kur'luların ölüm aylığında ezber bozdu

Sosyal Güvenlik Kurumu "Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde" yaptığı değişiklikle "Bağ-Kur'lulara ölüm aylığı bağlanmasında" önemli bir değişiklik yaparak adeta ezber bozdu.

Tarih :
SGK, Bağ-Kur'luların ölüm aylığında ezber bozdu


PRİM BORCU BULUNAN 4/B SİGORTALILARINA ÖLÜM AYLIĞI BAĞLANMASINDA ÖLÜM / HAK KAZANMA TARİHİNİN BAZ ALINMASI

05/12/2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan “Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” ile getirilen düzenleme öncesinde ölen sigortalının prim borcu olması durumunda, hak sahiplerine bağlanacak aylık için borcun ödenmesi beklenmekte, borç ödendikten sonra ise aylık, hakkı doğuran ölüm tarihi yerine borcun ödendiği tarihi takip eden aybaşından itibaren başlatılıyordu.

Bu durumda da hak sahipleri ölüm tarihinden borcu ödeyene kadar geçen süre için aylık hakkından faydalanamıyor ve maddi hak kaybı yaşıyorlardı.

SGK; Yönetmelik değişikliğine giderek, hak sahiplerinin aylıklarının sigortalının ölüm tarihini ya da hak sahibi niteliğinin ölüm tarihinden sonra kazanılması halinde, bu niteliğin kazanıldığı tarihi takip eden aybaşından itibaren başlatılması sağlayarak borç ödenmeden önceki süreler için de aylık ödenmesine imkan tanımış ve zaten yakınlarının ölümü ile manevi açıdan sarsılan hak sahiplerinin bir de maddi sıkıntı yaşamalarının önüne geçmiştir.

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir