Davayla bir gün bile kazansanılsa emeklilik yaşı düşer

Davayla bir gün bile kazansanılsa emeklilik yaşı düşer

Tarih :
Davayla bir gün bile kazansanılsa emeklilik yaşı düşer

1 Kasım 1970 doğumluyum. 1989 yılında sigorta başlangıcım var ama ödeme yok. Şubat 1993 tarihinden itibaren Bağkurlu’yum ve halen devam etmekteyim. Hangi tarihte emekli olabilirim? 1990 yılında asker oldum. Çevremden tekrar sigortaya geçmem gerektiğini öneriyorlar. Bu hakkı tekrar kazanabilir miyim?

Bağkur başlangıcınız 1 Şubat 1993 ise askerlik sürenizin iki ayını borçlanmanız halinde, Bağkur’dan emekli olmak için; 25 tam yıl (9000 gün) prim ödeme ve 53 yaş şartlarına tabi olursunuz. Borçlanmayla prim şartını sağlayacağınızdan, 53 yaşınızı dolduracağınız 1 Kasım 2023’te emekli olabilirsiniz.

Askerliğinizin 3 ayını borçlanıp, sigortalı bir işte çalışarak 1260 gün prim ödemeniz halinde, SSK’dan da 53 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Sigorta başlangıç tarihi kişi adına ilk defa çalışma süresi bildirilen gündür. Sigorta girişi yapılıp, çalışma süresi bildirilmemişse, giriş sigorta başlangıcı sayılmıyor. Bu nedenle 1989 başlangıcınız emeklilik açısından sigorta başlangıcı sayılmaz.

Ancak sigortalı işe giriş bildirgenizin işveren tarafından kuruma verilip çalışma süresi bildirilmediğini yeni öğrendiğinizden, çalışmanızı mahkemede, belge veya şahitle ispatlayabiliyorsanız, hizmet tespit davası açabilirsiniz.

Dava yoluyla 1989’dan bir gün bile kazansanız sigorta başlangıcınız 1989’a gider. Ancak, bu Bağkur’dan daha erken emekli olmanızı sağlamaz. Fakat SSK’lı devam edecekseniz, sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya 1260 gün prim ödemeniz şartıyla, 51 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem SARISU

Kaynak : Posta

İlgilinizi Çekebilir