Anasayfa » Emekli » 2017 yılında kaç öğretmen emekli olmuştur?

2017 yılında kaç öğretmen emekli olmuştur?

2017 yılında kaç öğretmen emekli olmuştur?

Tarih :
2017 yılında kaç öğretmen emekli olmuştur?

652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 39 uncu maddesinde yer alan; “Öğretmenlerin emeklilik işlemleri Haziran ve Temmuz ayları içinde yapılır. Bu aylar dışında emeklilik işlemi yapılabilmesi, görev yapılan il sınırları içinde emeklilik talebinde bulunan personelin sınıf ve branşında öğretmen fazlasının bulunması ve işlemin Bakanlıkça uygun görülmesine bağlıdır." hükmüne göre Milli Eğitim Bakanlığı emrinde görev yapan öğretmenlerin her zaman emekli olmaları mümkün değildir.

Madde metnine göre öğretmenlerin emekliye ayrılması sadece yılın Haziran ve Temmuz aylarında mümkün olabilmektedir. Ancak, geçerli bir mazereti olan ya da görev yaptığı il sınırları içerisinde sınıf ve branşında öğretmen fazlalığı bulunan öğretmenlerin Haziran ve Temmuz ayları dışında emeklilik talebinde bulunmaları durumunda, bu taleplerinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygun görülmesine bağlıdır.

Bu hükümler çerçevesinde MEB tarafından birsoru önergesine verilen cevaba göre 2017 yılında emekli olan öğretmen sayılarına aşağıda yer verilmiştir.

 

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir