Anasayfa » Emekli » Geriye dönük ödemeyle gün kazanma usulü var mıdır?

Geriye dönük ödemeyle gün kazanma usulü var mıdır?

Geriye dönük ödemeyle gün kazanma usulü var mıdır?

Tarih :
Geriye dönük ödemeyle gün kazanma usulü var mıdır?

10 Temmuz 1962 doğumluyum. 7 çocuk annesiyim. Hiç prim ödemem yok. Geriye dönük ödeme yapabilir miyim?

Maalesef geriye dönük ödemeyle gün kazanma usulü yok. Çocuklarınız doğmadan önce bir gün dahi sigortanız olsaydı, doğumlarınızdan üçünü borçlanarak toplam 2160 gün prim kazanabilirdiniz.

Eşim SSK’dan emekli olmak için Bağ-Kur’dan ne zaman çıksın?

Eşim 1960 doğumlu. 1 Ağustos 1994-31 Aralık 1995 arası Tarım Bağ-Kur primi var. 26 Aralık 2007’den 6 günlük SSK’lı. 3 Ocak 2012’den beri isteğe bağlı Bağ-Kur yatırıyoruz. SSK’dan emekli olabilmesi için kaç yıl daha Bağ-Kur primi yatıracağız? Ayrıca Bağ-Kur’dan ne zaman emekli olabilir?

Eşiniz isteğe bağlı olarak 336 gün prim ödedikten sonra, isteğe bağlıdan çıkıp, sigortalı bir işte çalışarak 1260 gün prim ödemesi halinde, SSK’da yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigorta, 3600 gün prim ve 58 yaş şartına tabi olur. Ara vermeden prim ödemesi halinde, primini 3600 güne tamamlayacağı Temmuz 2020 sonunda emekli olabilir.

Tarım işinde çalışan SSK emeklisinin aylığı kesilmez

SSK’dan yüzde 70 raporla emekli oldum. Babamla ortak arazilerimiz var. Bu arazilerde çiftçilik yapsam devletin verdiği desteklerden yararlansam ve Ziraat Odası’na kaydolsam, aldığım maaşta azalma olur mu?

SSK’dan malulen emekli olanlar, tarım işlerinde çalışmaları halinde aylıkları kesilmeyeceği için çiftçilik yapabilirsiniz. Emekli aylığınızda azalma olmaz.

Kayınpederiniz sadece askerlik borçlanmasıyla gün kazanabilir

Kayınpederim 1961 doğumlu. 1989’da 5 aylık Bağ-Kur girişi bulunuyor. Sonra çıkışını almış. Daha sonra 1999’da SSK’lı olmuş. Toplam 2200 gün primi var. Geriye dönük Bağ-Kur’dan gün alabilme şansımız var mı? Emekli olabilmemiz için hangi şartlara tabiyiz?

Kayınpederiniz sadece askerliğini borçlanarak gün kazanabilir. Bunun dışında geçmişten Bağ-Kur günü kazanamaz. Askerlik süresini (askerliği 20 ay kabul edilmiştir) borçlandıktan sonra, 650 gün de prim ödeyerek Bağ-Kur’la birlikte 2350 gün olan primini 3600 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir.

1989’dan Bağ-Kur kaydı için yasa değişikliği lazım

5 Mayıs 1966 doğumluyum. 1989’da kamyonetim vardı. İki yıl vergi verdim. Kamyonetçiler derneğinde kaydım var. Vergi dairesi beni Bağ-Kur’lu yapmadı. Mahkemeye versem giriş kaydı yaptırabilir miyim?

1989’dan Bağ-Kur’a kayıt yaptıramazsınız. Ayrıca Bağ-Kur kaydını kendinizin yaptırması gerekiyordu. O tarihlerde vergi dairesinin vergi mükellefini Bağ-Kur’a kaydettirme gibi bir yükümlülüğü yoktu. Bugün için 1 Ekim 2008’den daha eski bir tarihten Bağ-Kur kaydı mümkün değil. Ancak sizin gibi çok kişi var. Siyasi otorite isterse, torba kanunlardan birine tek maddelik bir yasa değişikliği koyarak, siz ve sizin durumunuzda olanlara geçmişten Bağ-Kur’a kayıt hakkı verebilir.

Ekrem SARISU

Kaynak : Posta

İlgilinizi Çekebilir

100 Dolarlık ayakkabı dağıldı! 2 Milyar lira uçtu..
Bakan Pekcan'dan fahiş fiyat açıklaması!
Yalova'daki kazanın sebebi 'yanlış tabela' mı!
'2017 Toplu sözleşmesi memur ve emeklinin idam fermanı olmuştur'
BES'te, 45 yaşın baz alındığı tarih değişti
Bakan Gül: Kimse bir başkasının cezasını çekemez
MEB okullarla ilgili yol haritasını açıklayacak
Bingöl Belediyesi 25 İşçi Alacak
İstanbul'da kar yağışı! Yürümekte zorlandılar...
Gününü doldurduktan sonra çalışanın emekli maaşı düşer mi?
Kredi alanlar dikkat! Ödemeler değişiyor..
10 yılı tamamlamadan malul aylığı bağlanır mı?

Benzer Haberler