Anasayfa » Medya Haberleri » Taşeronda 'itiraz süreci' nasıl işleyecek?

Taşeronda 'itiraz süreci' nasıl işleyecek?

Taşeronda 'itiraz süreci' nasıl işleyecek?

Taşerona kadro başvuru sonuçları açıklanmaya başladı. Açıklanan listelerde bir çok taşeron işçinin başvurusunun reddedildiği görüldü. Peki başvurusu onaylanmayan adaylar nasıl itiraz edecekler? İşte cevabı:

Tarih :
Taşeronda 'itiraz süreci' nasıl işleyecek?

Taşeron personelin kadroya geçişinde sonuçlar açıklanmaya başladı. Başvurusu kabul edilen adaylar için bir sonraki aşama sınav aşaması olacak. Başvurusu kabul edilmeyen adayların ise itiraz hakkı bulunuyor.

Başvurusu kabul edilen personel için ise bir sonraki aşama sınav aşaması olacaktır.

Gerek başvuru gerek se de sınav aşamasındaki itirazlara ilişkin "Taşeronda itirazlarda iki ayrıntı" konulu yazımızı yayınlamıştık.

İLGİLİ YAZIYA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ!...

Başvurusu Kabul Edilmeyen Adaylar İçin Süreç Nasıl İşleyecek?

Yapılan ilanlar tebliğ yerine geçtiğinden hak kaybına uğramamak için başvuru sonuçları açıklanan ve başvurusu redddedilen taşeron çalışanlar ilan tarihinden itibaren 3 gün içerisinde yazılı olarak itiraz etmeleri gerekiyor.

İtiraz üzerine yapılan değerlendirmenin sonucu ilgili çalışana yazılı olarak tebliğ edilmesi gerekiyor. Yani başvuru sürecindeki gibi kurumların internet sitelerinden yayınlamaları yayımlanan tebliğde yeterli görülmemiştir. Yapılan itirazlar sonucu değerlendirmeler yazılı olarak tebliğ edilecektir.

Tüm süreçlerde bir aksama olmazsa 2 Nisan sonu itibariyle kadro işlemleri tamamlanmış olacak.

Peki bu kararlara itiraz süreci nasıl olacak?

İlana itiraz, tebliğe göre 3 gündür.

Taşerona Kadro Yönetmeliğinde, Kadroya Başvuran taşeron personelin şartları taşıyıp taşımadıklarının tespiti ile bu tespite ilişkin itirazların karara bağlanması amacıyla 'Tespit Komisyonu' kurulmuştur.

İTİRAZLAR YAZILI YAPILACAK

Kadroya Başvuran taşeronların şartları taşıyıp taşımadıklarının tespiti ile bu tespite ilişkin itirazları karara bağlayacak olan Tespit komisyonunun kararına göre sınava girme hakkı elde edemeyenler, ilan tarihinden itibaren öngörülen süre içerisinde (3 gün) gerekçesini de belirtmek suretiyle yazılı olarak itirazda bulunabilir.

YAZILI TEBLİĞ EDİLİR

Yapılan İtirazlar vakit kaybetmeksizin incelemeyi yapan tespit komisyonuna intikal ettirilir. Talep, komisyonca değerlendirilerek öngörülen süre içerisinde karara bağlanır ve sonuç ilgilisine yazılı şekilde tebliğ edilir.

İtiraz üzerine tespit komisyonunca verilen kararlar kesindir.

Belirtmek gerekirki iligili tebliğ başvuru tarihleri dışındaki tarihleri tavsiye niteliğinde belirtmiştir. Bu nedenle idarelerin duyurularını incelemek yerinde olacaktır. İtirazlarda farklı bir süre koymamış ise itiraz süresi ilandan itibaren 3 gündür.

İtiraz, başvuru süresinde yapıldıktan sonra ise, 7 günde ilanlar kesinleşecek. 20 gün içinde sınav yapılacak. Sınava itiraz süresi de 4 gün olacak. İtiraz süresinin bitmesinin ardından da 5 gün içinde kadrolar kesinleşecek.

Ancak tekrar belirtelim ki; Başvuru için olan 10 günlük süre zorunlu iken diğer süreler yönetmeliğe göre tavsiye niteliğindedir.

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir