Anasayfa » Medya Haberleri » İşveren işçisinden 'işyerine yakın bir adrese' taşınmasını isteyebilir mi?

İşveren işçisinden 'işyerine yakın bir adrese' taşınmasını isteyebilir mi?

İşveren işçisinden 'işyerine yakın bir adrese' taşınmasını isteyebilir mi?

Tarih :
İşveren işçisinden 'işyerine yakın bir adrese' taşınmasını isteyebilir mi?
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, işyerine yakın bölgeye taşınma şartını kabul etmeyince kovan patronu haksız buldu.
Yerel mahkemenin kararını bozan Yargıtay, feshin geçersizliğine ve davacının işe iadesine karar verdi.

Mahkemelik olan olay, İşyerini başka bir bölgeye taşımaya karar veren patronun çalışanlarına işyerinin olduğu bölgeye taşınma zorunluğu getirmesiyle başladı.

Taşınma için gerekli şartları sağlayacağını da çalışanlarına gönderdiği yazısında belirten işveren ayrıca taşınma için de belirli bir zaman dilimi koydu.

'Mekanik teknik işçi' olan işyeri çalışanı, ikametgahını taşımak istemeyince kovuldu. Bunun üzerine işe iade davası açtı.

Yerel Mahkeme, işyeri sahibinin her türlü ekonomik imkanı sağlayacağını bildirmesine rağmen taşınmayan ve üstelik taşınılan işyerinde davacı işçinin pozisyonuna uygun iş olmadığından işverence gerçekleştirilen feshin geçerli olduğuna karar verdi. Bunun üzerine davacı işçi temyize gitti.

'Yerleşme Hürriyeti Ancak Kanunla Sınırlanabilir..'

Yargıtay 9.Hukuk Dairesi, Anayasanın 23. Maddesinde yer alan Yerleşme Hürriyeti hükümlerine atıfta bulunarak işverence ikametgahı taşıma şartına bağlı olarak yapılan teklifin, yerleşme hürriyetini sınırlandırıcı nitelikte olduğunu belirtti.

İŞE İADE EDİLMESİNE KARAR VERİLDİ

Anayasada yerleşme hürriyetinin teminat altına alındığı ve Kanun ile sınırlanabilecek bir hak olduğu (AY 23. md), Bu durumda işçinin ikametgahını belirlemede işverenin yönetim hakkının bulunmadığını belirten Yargıtay, "Mahkemenin kararının bozularak ortadan kaldırılmasına, feshin geçersizliğine ve davacının işe iadesine" karar verdi.

Kaynak : SGK Rehberi